کد خبر: 763295 A

تورم انگشتان دست گاهی خوردن غذای پرنمک است که البته این عامل معمولا باعث نگرانی نمی شود، اما گاهی وقت ها تورم دست و انگشتان نشانه ای از یک عارضه نگران کننده است که به توجه و مراقبت نیاز دارد.

به گزارش ایلنا، انگشتری که تا همین دیروز به راحتی دستتان می کردید تنگ شده و هرچه تلاش می کنید نمی توانید آن را در بیاورید. تورم انگشتان دست دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که برخی از آنها نیازمند توجه و بررسی بیشتر پزشکی است.

یکی از علل تورم انگشتان دست احتباس مایعات است. وقتی مایعات بدن در بافت ها یا مفاصل جمع شوند، دچار تورم خواهند شد. وقتی صورتتان پف می کند یا انگشترتان به سختی در دست می رود احتمالا دچار تورم شده‌اید. علت تورم گاهی خوردن غذای پرنمک است که البته این عامل معمولا باعث نگرانی نمی‌شود، اما گاهی وقت‌ها تورم دست و انگشتان نشانه‌ای از یک عارضه نگران کننده است که به توجه و مراقبت نیاز دارد.
 
در ادامه به علل مختلف تورم انگشتان دست اشاره کرده ایم.
 
فعالیت و گرمای زیاد

قلب، ریه و ماهیچه ها نیاز به اکسیژن دارند تا انرژی کافی برای ورزش کردن را فراهم کنند. بنابراین در زمان ورزش خون بیشتری به این نواحی می‌رسد و دست‌ها خون کمتری دریافت می‌کنند. رگ‌های خونی کوچک به این تغییر واکنش نشان می دهند و باز می‌شوند و انگشتان را متورم می‌کنند. وقتی بدن در معرض هوای گرم قرار می گیرد هم چیزی شبیه به این وضعیت برایش اتفاق می‌افتد. رگ‌های خونی پوست گشاد می شوند تا اجازه دهند گرما از سطح بدن خارج و بدن خنک شود. این یک واکنش طبیعی بدن است.

آسیب

پارگی رباط، کشیدگی انگشت، آسیب تاندون و دررفتگی یا حتی شکستگی استخوان از جمله علت‌های تورم انگشت هستند. اگر جراحت خیلی جدی نباشد، کمپرس یخ، استراحت و مصرف مسکن‌های بدون نسخه برای درمان این وضعیت کافی است، اما اگر نمی‌توانید انگشت خود را صاف کنید، دردتان شدید است یا تب دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

عفونت ها

سه علت تورم انگشتان ناشی از عفونت عبارتند از:
● عقربک هرپسی: عقربک هرپسی یا عقربک ناخن نوعی عفونت تبخالی است که باعث تورم اندک و تاول‌های خونریزی دهنده روی انگشتان دست می‌شود.

● پارونیشیا: نوعی عفونت ناخن ناشی از باکتری یا قارچ.

● فلون: عفونت دردناک چرک کننده که سرانگشتان را درگیر می‌کند.  اگر عفونت انگشت درمان نشود، انتشار پیدا می‌کند و به سایر قسمت‌های بدن می زند.

آرتریت

«آرتریت روماتویید» روی غشای مفاصل تاثیر می گذارد و باعث تورم، درد و سفتی می شود. علایم این بیماری اغلب اول از همه در مفاصل دست ظاهر می‌شود. این عارضه معمولا روی هر دو دست تاثیر می‌گذارد.
 
«آرتریت پسوریازیس» هم بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که مبتلا به پسوریازیس هستند. آرتریت پسوریازیس منجر به تورم سوسیسی انگشتان دست و پا می‌شود. هر دو نوع آرتریت جدی هستند و اگر تحت درمان قرار نگیرند، آسیب‌های مفصلی و مشکلات جسمی فراوانی را به دنبال دارند.

نقرس
«نقرس» به نام بیماری ثروتمندان هم شهرت دارد و عمدتا افرادی را در معرض تهدید قرار می دهد که مقدار زیادی گوشت، غذاهای دریایی و الکل مصرف می‌کنند. امروزه نقرس را در بین همه طبقات جامعه می‌توان دید. نقرس سبب بروز درد شدید و تورم، معمولا در انگشت بزرگ پا می‌شود، اما در هر کدام از مفاصل بدن، از جمله انگشتان دست هم امکان بروز دارد. وقتی اسید اوریک خون بالا برود و در مفاصل بدن تبدیل به کریستال شود، چنین عارضه‌ای بروز می‌کند. می‌توان با دارو درد را کاهش داد و از حملات بعدی پیشگیری کرد.
 
برخی از شایع‌ترین داروها که باعث تورم انگشتان دست می‌شوند عبارتند از:

● قرص‌های مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن
● استروییدها
● برخی داروهای دیابت یا فشار خون بالا
● داروهای اعصاب مانند گاباپنتین و پره گابالین
● هورمونی درمانی با استروژن و تستوسترون
 
پف کردن انگشتان در اثر دارو معمولا یک مساله جدی نیست، اما اگر نگران این شرایط هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

سندرم تونل کارپال

تونل کارپال عصبی است که در مچ دست قرار دارد. در سندرم تونل کارپال، این عصب درگیر می شود. بعضی از مبتلایان به این عارضه می‌گویند انگشت هایشان متورم می‌شود و قابلیت انجام فعالیت‌ها را ندارند. احساس درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی هم از جمله علایم دیگر سندرم تونل کارپال است. انجام یک کار تکراری با دست به مدت طولانی از علل ابتلا به سندرم تونل کارپال است. این عارضه قابل درمان است و معمولا صدمات پایداری بر جا نمی گذارد.
 
انگشت ماشه‌ای

اگر با خم و صاف کردن انگشتتان صدای بشکن مانندی از آن می شنوید، احتمالا دچار عارضه‌ای به نام انگشت ماشه‌ای شده‌اید. این عارضه هم باعث تورم انگشتان می‌شود. انگشت ماشه‌ای هنگامی بروز می‌کند که اطراف تاندون متورم شده باشد. گاهی اوقات این تورم پس از جراحی سندرم تونل کارپال دیده می‌شود. عارضه انگشت ماشه‌ای در افراد مبتلا به آرتریت روماتویید یا دیابت شایع‌تر است. ممکن است این عارضه به خودی خود بهتر شود، اما اگر وخیم تر شود، انگشت در وضعیت خم باقی می‌ماند. اگر به درمان نیاز دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیماری کلیوی

وظیفه کلیه‌ها خلاصی از مواد زاید و مایعات اضافی بدن است. یکی از اولین نشانه‌های بیماری کلیوی تورم انگشتان دست و پا و اطراف چشم است. اگر دچار دیابت یا فشار خون بالا باشید احتمال ابتلا به بیماری کلیوی در شما افزایش می‌یابد. این بیماری‌ها را تحت کنترل در آورید تا کلیه‌تان سالم بماند یا از بدتر شدن آن جلوگیری شود. اگر کلیه هایتان به درستی کار نکنند، به پیوند یا دیالیز نیاز خواهید داشت.
 
بارداری
در زمان بارداری انتظار می رود انگشتان دست و پا، مچ پا و ساق پا متورم شود، اما تورم ناگهانی، به ویژه در دست و صورت، ممکن است نشانه «پره اکلامپسی» باشد. پره اکلامپسی به بالا رفتن خطرناک فشار خون در نیمه دوم بارداری می گویند. این عارضه به ندرت، پس از زایمان بروز می‌کند که به آن پره اکلامپسی پس از زایمان می‌گویند. این مشکل کلیه‌ها را درگیر می‌کند و موجب تورم در بدن می‌شود. همچنین ممکن است فرد سردرد شدید، درد شکم و اشکال در بینایی را تجربه کند.
 
بیماری سلول های داسی شکل

گلبول‌های قرمز طبیعی مانند دونات هستند و انعطاف پذیرند. اما در بیماری سلول های داسی شکل، گلبول‌ها سفت و هلالی شکل هستند. این گلبول ها در رگ‌های خونی کوچک گیر کرده و جریان خون را متوقف می‌کنند. این بیماری باعث تورم دردناک در دست و پا می‌شود. عوارض دیگر این بیماری شامل عفونت، کم خونی، سکته مغزی، و نابینایی می‌شود. بیماری سلول‌های داسی شکل یک بیماری مادام العمر است.

لنف ادم

این تورم زمانی بروز می کند که مایع موجود در سیستم لنفاوی به خوبی تخلیه نمی شود. گاهی اوقات لنف ادم، عارضه جانبی ناشی از درمان سرطان است. اغلب اوقات در زنان مبتلا به سرطان سینه غده های لنفاوی زیر بغل برداشته می شود تا مورد بررسی قرار گیرد. این مساله، جریان خونِ لنف را مختل می کند و منجر به تورم دست و زیر بغل می شود. پرتو درمانی به غدد آسیب می رساند و مشکل را بدتر می کند. هر زمانی پس از درمان امکان بروز لنف ادم وجود دارد. این وضعیت درمان قطعی ندارد، اما می توان آن را تحت کنترل درآورد.
 
بیماری رینود

«بیماری رینود» یک بیماری نادر است که عروق خونی انگشتان دست و پا را درگیر می‌کند. این بیماری باعث می‌شود رگ‌ها در زمان سرما یا استرس تنگ شوند. فقدان جریان خون سبب می شود انگشت ها حالت یخ زده و دردناک پیدا کنند. درچنین حالتی انگشتان به رنگ سفید یا آبی در می آیند. هنگامی که رگ های خونی دوباره گشاد می شوند و خون به آنها باز می‌گردد، انگشتان متورم می‌شوند و فرد احساس می‌کند نبضش در انگشتش می‌زند. در موارد شدید، کمبود جریان خون باعث زخم یا حتی مرگ بافت می شود.
 
اسکلرودرمی

«اسکلرودرمی» نوعی بیماری سیستم ایمنی است که بدن را به ساختن زیاد پروتیینی به نام کلاژن ترغیب می کند. این مساله باعث ضخیم شدن و سخت شدن پوست می شود، همچنین سایر قسمت های بدن هم درگیر می شوند. مبتلایان به این بیماری دچار تورم سوسیسی شکل انگشتان و سفتی دست می شوند. برخی مبتلایان علایم خفیفی دارند، اما در موارد شدید تر، اندام مورد نظر دچار جراحت و صدمه می شود. با درمان می توان از شدت علایم اسکلرودرمی کاست، اما این عارضه هیچ وقت به طور قطعی درمان نمی‌شود.

منبع: پارسینه

جراحی زایمان سرطان سینه فشار خون بالا مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر