کد خبر: 751851 A

​آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اگر در جایی گیر بیفتید و نتوانید تا چند روز خودتان را نجات بدهید و یا اینکه مجبور باشید تا رسیدن تیم نجات، زنده بمانید، چه کار باید بکنید؟

به گزارش ایلنا، در اینجور مواقع ضمن اینکه باید اصول اولیه‌ی حفظ بقا را بلد باشید، باید از افسانه‌های مربوط به این مقوله هم خبر داشته باشید تا در دام شایعات و تفکرات اشتباه نیفتید و جانتان را بیشتر از این به خطر نیاندازید.

۱۲- غذا

باید سریعاً غذا پیدا کنید.

بدن شما می‌تواند در طول هفته‌ها با اتکا به ذخایر چربی بدن دوام بیاورد. با این‌حال، شما احتمالاً از علل متعدد دیگری مانند آسیب، نوردهی، مسمومیت یا بیماری جان خود را از دست خواهید داد. در حقیقت، مردم در چنین شرایطی از گرسنگی نمی‌میرند، بلکه آسیب‌های دیگر موجب مرگشان می‌شود.

 

۱۱- آتش

چوب برای شروع آتش کافی هستند. درست کردن آتش در چنین حالتی، حتی تحت بهترین شرایط دشوار است. بهترین برنامه این است که کاور بارانی به همراه داشته باشید.

 

۱۰- برنامه‌های تلویزیونی مرتبط را تماشا کنید

تماشای این برنامه‌ها، شما را برای شرایط مشابه آماده می‌کند.

تماشای این نوع از برنامه‌های تلویزیونی جالب است، اما باز هم تا واقعیت فاصله دارد. ممکن است شما بتوانید چند نکته کلی را یاد بگیرید، اما باید مراقب باشید که این اطلاعات کلی را با یک حس کاذب از امنیت اشتباه نگیرید چون شما شاهد بسیاری از قسمت‌های زنده ماندن نبوده‌اید و کل ماجرا را ندیده‌اید.

 

۹- مارگزیدگی

تو باید زهرمار را از نیش مار بیرون بکشی.

تحقیقات بالینی نشان می‌دهند که اگر وسایل مکش را اعمال کنید، آسیب بیشتری وارد می‌شود. علاوه بر این، یخ و پوشش‌های فشرده‌سازی آسیب بیشتری دارند. محل زخم را بشویید، آن را بپوشانید و سعی کنید هر چه سریع‌تر به بیمارستان بروید.

 

۸- خرس

تو سریع‌تر از خرس هستی.

نه، این‌طور نیست. خرس سریع‌تر از انسان‌ها است. برای زنده ماندن به روی بلندی‌ها بروید. خرس‌های سیاه اغلب در هنگام حمله بلوف می‌زنند اما از درخت بالا نمی‌روند.

 

۷- آب در کویر

باید بلافاصله آب را در بیابان پیدا کنید.

در سایه بنشینید و سعی کنید زیاد عرق نریزید. فقط در طول شب زمانی که خنک‌تر است، حرکت کنید. برخی از افراد بعد از ۴ ساعت جستجوی آب، جان خود را از دست‌ داده‌اند، درحالی‌که برخی دیگر تا ۲ روز با حفظ آنچه دارند جان سالم به در برده‌اند.

۶- زلزله

در طول زلزله در یک درگاه بایستید.

بسته به سن ساختمان ممکن است این توصیه، بدترین توصیه باشد. در سازه‌های مدرن، مکان‌های بسیار بهتری برای پناه گرفتن وجود دارد، مثل زیر میز یا سه کنج دیوار.

 

۵- گیاه خوردن

خوردن گیاهان مطمئن است.

این جمله صادق است اما نه همیشه. برای اجتناب از خوردن گیاهان سمی، آزمایش خوردنی بودنشان را قبل از مصرف انجام دهید. حتی اگر گیاهانی را پیدا کردید که سمی نیستند، فراموش نکنید که در هر صورت این گیاهان ارزش غذایی بالایی ندارند و فقط برای جستجویشان، وقتتان را تلف خواهید کرد.

 

۴- سرما

اگر کف دره سرد است، به سمت بالا حرکت کنید.

هرچه بالاتر بروید، باد سرد بیشتری با شدت بیشتری شما را تهدید خواهد کرد، علاوه بر این، در ارتفاعات آتش روشن کردن خیلی سخت‌تر است.

 

۳- تصمیمات اشتباه

ناگهان فکر می‌کنید که همه چیز برایتان پشت سرهم اتفاق می‌افتد.

شرایط بقا همیشه به‌طور ناگهانی اتفاق نمی‌افتد. آن‌ها معمولاً نتیجه‌ی مجموعه‌ای از تصمیمات هستند. مثلا اگر در حال ماهیگیری هستید و ناگهان رعد و برق می‌زند، باید بلافاصله از حاشیه‌ی رودخانه فاصله بگیرید وگرنه سیلاب شما را غرق خواهد کرد.

 

۲- باهوش‌تر شوید

بقا در آن است که بدانید باید چه‌کار بکنید.

باهوش‌تر باشید و از عقل سلیم استفاده کنید. بهترین راه برای زنده ماندن این است که شرایط خودتان را به شرایط خطرناک تبدیل نکنید.

 

۱- بازی با یک خرس

اگر خرس دیدید، کارتان تمام است.

راستش را بخواهید، بستگی به خرس دارد. اگر خرس خاکستری دیدید، روی زمین بخوابید و اندام‌های حیاتی خود را بپوشانید و وانمود کنید که مرده‌اید. اما اگر خرس سیاه باشد، این راه حل به شما کمک نخواهد کرد و برعکس، باید با استفاده از لباس‌هایتان و جیغ و پای‌کوبی، خود را بزرگ و تهدیدکننده جلوه دهید. با این‌حال، مراقب باشید که ارتباط چشمی برقرار نکنید.

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. شما از چه شایعات دیگری در خصوص اصول بقا باخبر هستید که باید در موردشان عاقلانه‌تر رفتار کرد؟ آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید.

لست سکند

پوشش رعد و برق سرما طبیعت نجات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر