کد خبر: 713057 A

شاید اگر بدانید تماشای تلویزیون باعث چاقی فرزندتان می شود، بسیار تعجب کنید. اما این یک حقیقت است و دقیقا رخ می دهد.

به گزارش ایلنا، ماجرا این نیست که تلویزیون به کودکتان هورمون چاقی تزریق می‌کند. بلکه داستان دیگری پشت پرده این چاقی وجود دارد. چاقی کودکان می‌تواند دلایلی متنوع داشته باشد و یکی از این دلایل تماشای تلویزیون است.
 
هله هوله های روی میز

متاسفانه بسیاری از والدین عادت دارند روی میز اتاق نشیمن را پر از هله هوله‌های ناسالم کنند. برای مثال روی میز، انواع چیپس، پفک، خوراکی‌ها پرکالری، شکلات و… را می‌گذارند. این موضوع باعث می شود کودک در حین تماشای فیلم و سریال‌های محبوبش و به ویژه وقتی هیجان‌زده می‌شود، به سراغ خوراکی‌های روی میز رفته و به مرور چاق شود.

کم تحرکی طولانی

برخی والدین فکر می‌کنند همین که فرزندشان ساعاتی طولانی را جلوی تلویزیون بخوابد و سر و صدا نکند، یعنی همه چیز عالی است. اما کودکان نیاز به تحرک و تخلیه هیجانی دارند، کودکانی که ساعاتی طولانی را جلوی تلویزیون می‌گذرانند، اغلب اضافه وزن دارند و البته پرخاشگر هم هستند.
 
تبلیغات خوراکی‌ها

متاسفانه روشن بودن مداوم تلویزیون همان و مشاهده تبلیغات متعدد خوراکی‌های ناسالم همان. درواقع بچه ها مقصر نیستند و وقتی هر روز تعداد زیادی خوراکی ناسالم در تلویزیون می‌بینند به مرور تمایل پیدا می کنند که آنان نیز از این نوع خوراکی‌ها بخورند.
 
به این نکات دقت کنید:

_برای بچه‌ها میان وعده‌های سالم تهیه کنید
 
_اگر کودک دوست دارد جلوی تلویزیون خوراکی بخورد برای او ساندویچ های سالم و کم کالری خانگی تهیه کنید یا بشقاب میوه و سبزیجات را برایش آماده کنید
 
_میوه‌های خشک، برگه‌ها، آجیل و خشکبار گزینه‌های مناسبی به جای چیپس و پفک هستند
 
_یک لیوان شیر یا یک لیوان آبمیوه نیز گزینه سالمی بای تلویزیون دیدن است
 
_تلویزیون همیشه هم بد نیست و گاهی برای بچه‌های بدغذا برترین گزینه محسوب می‌شود تا وقتی حواسشان پرت است، خوراکی بخورند .

منبع: شفقنا
 

تلویزیون خشکبار سر و صدا کودکان والدین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر