کد خبر: 706147 A

دانستن درباره زندگی روزمره مردم کره‌شمالی برای مردم جهان جالب است، چون اغلب کسی به سراغ این موضوع نمی‌رود. زندگی در کره شمالی تغییر کرده و به همین نسبت دلایل افراد برای گریز از وطن نیز تفاوت کرده است. اگر بعد از قحطی ویرانگر نیمه دهه ۹۰ میلادی بسیاری از کره شمالی‌ها به خاطر گرسنگی از کشور می‌گریختند، امروز به خاطر ناامیدی وطن را ترک می‌کنند.

فرارو: بحث‌ها درباره کره‌شمالی مربوط به موشک و کیم جونگ اون و چیز‌هایی است که عجیب و غریب و ترسناکند. هرچند کره‌شمالی را باید کشوری بسته دانست، اما طی یک دهه گذشته آزادی‌های اجتماعی در آن بیشتر شده است. ۱۱ سال پیش تصور تشکیل دادن یک تیم فوتبال بدون نظارت دولتی امکانپذیر نبود. اما این روز‌ها امکانپذیر است. البته نمی‌توان وضعیت کره شمالی را با کره جنوبی مقایسه کرد، اما عقاید کره شمالی‌ها نسبت به گذشته تغییر کرده و آزاد اندیشی رواج بیشتری پیدا کرده است.

مواجهه با رسانه‌های خارجی یکی از عوامل تأثیر‌گذار بر چرخش دیدگاه‌های مردم کره شمالی است. مردم از طریق این رسانه‌ها، که به‌صورت قاچاق وارد کره شمالی می‌شوند، از مد و نحوه اندیشیدن کره جنوبی‌ها آگاهی پیدا می‌کنند.

امید به داشتن زندگی بهتر بسیاری از ساکنین کره شمالی را مجبور به فرار می‌کند. بیشتر فراری‌ها از بخش‌های شمالی کره‌شمالی و مناطقی هستند که این کشور با چین مرز مشترک دارد. زندگی برای ساکنان مناطق شمالی کره‌شمالی سخت‌تر است و آن‌ها بواسطه نزدیکی به آنسوی مرز که فقط با عبور از یک رودخانه میسر می‌شود، آگاهی بیشتری نسبت به جهان خارج از کره شمالی دارند.

زندگی در کره شمالی تغییر کرده و به همین نسبت دلایل افراد برای گریز از وطن نیز تفاوت کرده است. اگر بعد از قحطی ویرانگر نیمه دهه ۹۰ میلادی بسیاری از کره شمالی‌ها به خاطر گرسنگی از کشور می‌گریختند، امروز به خاطر ناامیدی وطن را ترک می‌کنند.

 

جهان زندگی روزمره فوتبال کره شمالی مد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر