کد خبر: 704654 A

مشکوک بودن محل حفره بر بدنه کپسول فضایی سایوز درایستگاه فضایی بین المللی سبب شد تا فضانوردان دست به پیاده روی خطرناک چند ساعته برای بررسی وضعیت حفره درخارج از ایستگاه زنند.

باشگاه خبرنگاران: چندی پس از آشکار شدن یک حفره بر سطح ایستگاه فضایی بین‌المللی که به وسیله مته در قسمت اتصال کپسول فضایی سایوز روسیه ایجاد شده بود، فضانوردان روس با خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی و بررسی این قسمت از بدنه ایستگاه به دنبال سرنخ‌هایی جدید در این باره هستند.

انواع پوشش‌های عایق و تجهیزات در بدنه خارجی ایستگاه فضایی بین المللی به‌ کار رفته و فضانوردان روس از وسایل مختلفی از جمله چاقو برای پاره کردن این پوشش محافظتی و رسیدن به محل آسیب استفاده کرده‌اند.

2 فضانورد روس اولِگ کوُنونِنکو (Oleg Kononenko) و سرگئی پروکوپیو (Sergei Prokopyev) با پیاده روی خارج از ایستگاه فضایی به بررسی سرنخ‌هایی جدید درباره خرابکاری احتمالی در ایستگاه فضایی پرداختند.
 

دیمتری روگوزین، رئیس روس کاسموس، آژانس فضایی روسیه اعلام کرده است این حفره می‌تواند در زمان ساخت کپسول فضایی MS-۰۹ درسال‌های قبل یا به تازگی ایجاد شده باشد.

چهارماه پیش پس از افت ناگهانی فشار کابین در ایستگاه فضایی بین المللی کارشناسان دربررسی‌های خود به وجود یک حفره در بخش آزمایشگاه کشور روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند و البته به سرعت آن را با نوعی چسب ویژه ترمیم کردند، اما اینکه حفره چگونه به وجود آمده است به معمایی ویژه برای آنها تبدیل شده است.
 

برخی فرضیه‌ها از احتمال خرابکاری و آسیب رساندن به ایستگاه فضایی بین المللی خبر می‌دهد که حتی می‌توانست سبب از دست رفتن تعادل و سقوط ایستگاه فضایی شود.
 

2  فضانورد روس برای یافت نشانه‌هایی از وجود آسیب در خارج از بدنه ایستگاه فضایی و یافت نقطه مورد نظر، ۴ دقیقه‌ در فضا پیاده روی کردند و به مدت ۴۵ دقیقه موضع آسیب دیده را مورد بررسی قراردادند.
 

این حفره 2 میلیمتری در بدنه سفینه فضایی سایوز که به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است درماه آگوست شناسایی شد. ایستگاه فضایی بین المللی با بودجه‌ای افزون بر ۱۵۰ میلیارد دلار گران قیمت‌ترین دست ساخته بشر، درمداری به دور زمین درحال گردش است.
 

پس از انجام راهپیمای فضایی و قرارگرفتن فضانوردان درمعرض تشعشعات کیهانی، آن‌ها با معاینه دقیق محل خارجی کپسول سایوز اعلام کردند هیچ نشانه‌ای از وجود آسیب دربخش بیرونی آن قرار ندارد واین مشکل را پیچیده‌تر می‌کند.
 

انجام این راهپیمایی و بررسی نقطه مشکوک خارج از بدنه ایستگاه فضایی بین المللی به درخواست مقام‌های روس پیش از بازگشت خدمه کنونی ایستگاه فضایی به زمین انجام شده است.

بخشی از بدنه کپسول که به وسیله فضانورد روس مورد بررسی از خارج ایستگاه فضایی قرارگرفت و پوشش محافظ حرارتی آن از بین رفت به طور معمول در زمان ورود به جو کره زمین می‌سوزد و از بین می‌رود به همین دلیل این بررسی خطری متوجه فضانوردان نمی‌کند.
 

این 2 فضانورد از تجهیزات مختلفی از جمله نوعی وسیله حمل فضانوردان استفاده کردند تا بتوانند به بدنه کپسول فضایی سایوز رسیده و به میزان زیاد درمعرض تشعشع‌های کیهانی قرار گرفتند.

به گفته روگوزین، تحقیقات کشور روسیه درحال انجام است و نمونه‌هایی که در طول پیاده روی فضایی جمع آوری شده است هفته آینده به همراه فضانوردان برای بررسی‌های بیشتر به زمین ارسال می‌شود.
 

متخصصان اعلام کرده اند هنوز به طور دقیق نمی‌توان اعلام کرد که ایجاد حفره به طور عمدی به وجود آمده و به بررسی‌های بیشتر نیاز است.

کپسول فضایی سایوز متصل شونده به ایستگاه فضایی اکنون در وضعیت پایدار قرار دارند و به گفته کارشناسان درتاریخ ۲۰ دسامبر سه نفر از خدمه کنونی ایستگاه فضایی را به زمین باز می‌گرداند.
 

به گفته محققان وجود هرگونه خطا در زمان نصب، راه اندازی و استفاده از کپسول فضایی سایوز می‌تواند خطر‌اتی فراوان از جمله مرگ را متوجه فضانوردان کند.
ایستگاه فضایی بین المللی بودجه پیاده روی روسیه مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر