کد خبر: 704506 A

یک محقق آمریکایی مدعی شده است که کوه حضرت موسی(ع) با عنوان «طور سیناء» در عربستان سعودی قرار دارد و در استان سینای مصر نیست.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک عربی، در حالی که تایید شده است که کوه طور سینا در استان جنوب سینا در مصر قرار دارد، «چارلز ویتاکر» محقق آمریکایی در پایان نامه دکتری خود برای دانشگاه پاپتیست لویزیانا مدعی شده است که این کوه همان کوه «اللوز» در شمال غربی عربستان سعودی و نزدیک مرزهای با اردن است که در منطقه تبوک و در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی این شهر قرار دارد.

به گفته این دانشمند، کوه اللوز، بهترین مکان برای توصیفات موجود درباره کوه طور سینا است که در تورات درباره آن سخن به میان آمده است؛ جایی که نقوش قدیمی و کتیبه های سنگی پیدا شده موید این موضوع است و ویژگیهای آن با ویژگیهای طبیعی موجود در تورات تطابق دارد.

این دانشمند برای ادعاهای خود نیز دلایلی ذکر کرده و چنین آورده است: بقایایی از قربانگاه سنگی یهودیان که برای عبادت گوساله طلایی در زمان غیبت موسی و رفتن او به کوه سیناء ساخته بودند، بهترین دلیل برای این مدعا است و ثبات می کند که کوه اللوز در عربستان همان محلی است که موسی پیامبر با پروردگارش سخن گفت.

در حالی که سران عربستان سعودی چنین اطلاعاتی را تکذیب میکنند اما به این حال موسسه مطالعات تورات با چارلز ویتاکر موافق است و تاکید میکند که کوه اللوز همان کوهی است که در تورات ذکر شده است.

طُور سِیناء کوه یا مجموعه‌ای از کوه‌هاست که قرآن و تورات از آن نام برده‌اند. در طور سینا وقایع مختلفی از جمله صحبت کردن خداوند با حضرت موسی(ع)، میقات چهل روزه،‌ میقات به همراه هفتاد نفر از بنی اسرائیل و مرگ موسی(ع) رخ داده است. خداوند در قرآن، طور سینا را مقدس دانسته و پیامبر اسلام(ص) علت این تقدس را مواردی از جمله صحبت کردن خداوند با حضرت موسی(ع)‌در آن‌جا دانسته است.

عربستان عربستان سعودی مرگ مصر پیامبر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر