کد خبر: 702970 A

چین اعلام کرده که با اعزام یک ربات ماه نورد به نیمه تاریک کره ماه، فصل جدیدی را در اکتشافات فضایی خواهد گشود و قصد دارد در این بخش از ماه گوجه فرنگی بکارد.

به گزارش ایلنا به نقل از یاهونیوز، چین اعلام کرده که با اعزام یک ربات ماه نورد به نیمه تاریک کره ماه،  فصل جدیدی را در اکتشافات فضایی خواهد گشود و قصد دارد در این بخش از ماه گوجه فرنگی بکارد.

ماه نورد Chang'e-4 با استفاده از راکت Long March 3B از مرکز فضایی ژیانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شده و انتظار میرود تا در اوائل سال 2019 میلادی به مقصد برسد.

نیمه تاریک ماه که همیشه پشت به زمین قرار دارد مملو از سنگها و صخرهها و کوههای بلند است و مشخص نیست چینیها برای فرود ماه نورد خود بر روی این بخش از قمر زمین چه برنامهای دارند.

قرار است برای حل این مشکل یک ماهواره که در ماه می گذشته به سمت مدار ماه پرتاب شده بود، به عنوان یک ابزار ارتباطی میان کره زمین و ماه نورد عمل کند.

 

محل فرود ماه نورد جدید در نزدیکی قطب جنوب کره ماه خواهد بود. قرار است بعد از فرود این ماه نورد آزمایشهای مختلفی بر سطح قمر زمین انجام شود که از جمله آنها میتوان به بررسی امکان کاشت گوجه فرنگی و برخی گیاهان دیگر بر روی سطح این قمر اشاره کرد.

همچنین قرار است بررسیهایی برای شناسایی مواد معدنی موجود در ماه انجام بگیرد. پیش از این چین در سال 2013 یک ماه نورد دیگر به نام یوتو را برای بررسی سطح کره ماه به این قمر کره زمین ارسال کرده بود. چین که میلیاردها دلار خرج برنامه فضایی خود کرده امیدوار است تا سال 2022 یک ایستگاه فضایی مستقل برای فضانوردان خود تاسیس کند.

چین دلار قطب جنوب گوجه فرنگی ماهواره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر