کد خبر: 695464 A

سازمان فضایی روسیه در تدارک اعزام یک فضاپیما به کره ماه است و یکی از مهم‌ترین اهداف این مأموریت، بررسی دقیق این موضوع است که آیا ایالات‌متحده آمریکا واقعاً موفق به اعزام انسان به کره ماه شده است یا نه؟

به گزارش ایلنا، دیمیتری روگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس آژانس فضایی روسیه در پاسخ سؤالی مبنی بر اینکه آیا مأموریت ناسا در برنامه آپولو واقعاً منجر به اعزام انسان به ماه و بازگرداندن وی به زمین در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی شده است یا نه؟ اعلام کرد که در مأموریت جدید روسیه به ماه، این موضوع بررسی خواهد شد. وی که در ظاهر وانمود می‌کرد در حال شوخی کردن است، از خود رفتارهای عصبی نشان داده و این موضوع با توجه به تردیدهایی که همواره سازمان فضایی روسیه نسبت به مأموریت ناسا در کره ماه وجود داشته، دور از ذهن نیست.

در ویدئوی منتشرشده در حساب توئیتری رئیس سازمان فضایی روسیه که هشتصد و پانزده هزار دنبال کننده دارد، وی اعلام کرد: «ما این هدف را برای مأموریت خود به ماه تعیین کرده و قصد داریم بدانیم آیا آن‌ها واقعاً به ماه رفته‌اند یا نه؟»

شش مأموریت کاملاً ثبت‌شده و دارای گزارش رسمی ناسا به سطح ماه که از نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) در ژوئیه ۱۹۶۹ میلادی آغازشده و با مأموریت ژن کنان (Gene Cernan) و جک اشمیت (Jack Schmitt) در دسامبر ۱۹۷۲ ادامه یافت، با نظریه‌های توطئه مواجه شده‌اند و بسیاری از افراد در صحت آن‌ها تردید دارند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی، سخنگوی پیشین سازمان فضایی روسیه خواستار انجام تحقیقاتی درباره صحت مأموریت ناسا در فرود به ماه شده بود. ولادیمیر مارکین (Vladimir Markin) در این رابطه اعلام کرده بود که باید تحقیقاتی درباره دلیل ناپدید شدن فیلم اصلی از فرود فضاپیمای استفاده‌شده در مأموریت اول ماه در سال ۱۹۶۹ و محل فرودی فضاپیمای مزبور طی چندین مأموریت به زمین از آن بهره‌گیری شده بود، انجام شود. وی دریکی از نشریات روسیه اعلام کرد که ما نمی گوئیم که آن‌ها به ماه سفر نکرده و تنها یک فیلم ساده برای اثبات این موضوع ساخته‌اند؛ اما همه این آثار باقی‌مانده علمی و شاید فرهنگی، بخشی از میراث بشریت هستند و ناپدید شدن آن‌ها بدون هیچ رد پائی برای جستجو، یک موضوع همگانی است و تحقیقات باید نشان دهد که واقعاً چه اتفاقی افتاده است.

اتحاد جماهیر شوروی پروژه اکتشاف ماه خود را در اواسط دهه ۷۰ میلادی متوقف کرده و پس از چهار انفجار و شکست در پرتاب فضاپیماهای این مأموریت، به‌کلی از آن دست کشید.

در خاتمه لازم به توضیح است که دیمیتری روگوزین در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی خبر از تصمیم روسیه برای ساخت یک پایگاه در ماه داده بود که پس از سال ۲۰۲۵ عملی شده و ازنظر مقیاس بسیار وسیع‌تر از مأموریت آپولو در دهه شصت و هفتاد میلادی است. بر اساس این برنامه تا سال ۲۰۳۰ یا ۲۰۳۱ نخستین فضانورد روس به کره ماه قدم خواهد گذاشت.

منبع: سیناپرس

ایالات متحده آمریکا ذهن روسیه زمین فضاپیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر