کد خبر: 691739 A

با بررسی رگهای خونی گردن؛

محققان دانشگاه لندن موفق به تولید یک اسکنر مافوق صوت شده اند که با بررسی وضعیت رگ‌های خونی گردن انسان قادر به پیش‌بینی احتمال وقوع اختلالات شناختی و آلزایمر در افراد از ۱۰ سال قبل است.

به گزارش ایلنا به نقل از نیواطلس، مطالعه برای تولید چنین اسکنری از سال ۲۰۰۲ آغاز شد و با بررسی وضعیت سلامت بیش از ۳۰۰۰ داوطلب میانسال این اسکنر مافوق صوت تولید شد. اسکنر یادشده تنها با ۵ دقیقه حرکت بر روی رگ‌های خونی گردن و وضعیت شدت فشار حرکتی خون می تواند پیش بینی مذکور را انجام دهد.
 
تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد افرادی که جریان خون در رگ‌های آنها از شدت پالس بیشتری برخوردار است، ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد که تا یک دهه بعد با اختلال در توانایی‌های شناختی خود مواجه شوند.
 
در صورتی که افراد با مشکلاتی همچون چاقی، دیابت و شرایط قلبی نامناسب دست و پنجه نرم کنند، احتمال وقوع مشکلات شناختی و به خصوص آلزایمر در آنها باز هم بیشتر می‌شود.
 
قرار است تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد تا بتوان این اسکنر را به دستگاه‌های ام آر آی هم اضافه کرد و از این طریق اطلاعات بیشتری در مورد بیماری‌های شناختی به دست آورد. البته هنوز برنامه ریزی خاصی برای تجاری سازی این دستگاه صورت نگرفته است.

آلزایمر ام آر آی چاقی لندن مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر