کد خبر: 681247 A

بررسی های جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می دهد جهش مکرر ژنتیکی دی ان ای های مغز جنین در زمان رشد در رحم مادر عامل اصلی زوال عقل در کهنسالی بدون وجود هرگونه بیماری است.

به گزارش ایلنا به نقل از نیواطلس، بررسی‌های جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد جهش مکرر ژنتیکی دی ان ای های مغز جنین در زمان رشد در رحم مادر عامل اصلی زوال عقل در کهنسالی بدون وجود هرگونه بیماری است. 
 در شرایطی که بسیاری از افراد در سنین بالا به بیماری زوال عقل، آلزایمر و دیگر بیماری های مشابه مبتلا می شوند، هنوز عامل اصلی وقوع این مشکلات در افراد شناسایی نشده است. 
چالش اصلی این است که در بسیاری از موارد بیماری‌های یادشده در افراد کهنسال در شرایطی رخ می‌دهد که آنها به هیچ بیماری یا مشکل خاصی مبتلا نیستند و همین امر پیچیدگی های مربوط به مقابله با بیماری زوال عقل و آلزایمر را افزایش داده است. 
شناسایی سریع ابتلای افراد به این بیماری‌ها نقش مهمی در درمان موثر آنها دارد. اما یک مشکل دیگر آن است که پیشروی بیماری‌های مذکور در مغز به صورت مخفی و غیرقابل شناسایی رخ می‌دهد و تنها در 5 درصد موارد این بیماری‌ها در همان ابتدا شناسایی می‌شوند.
همزمان با افزایش جمعیت مسن جهان ابتلا به آلزایمر و زوال عقل هم بیشتر و بیشتر می‌شود و درک زیادی از فرایندهای منجر به شکل گیری این بیماری وجود ندارد. حالا کشف این مساله که شرایط جنینی یک فرد می تواند منجر به ابتلای وی به فراموشی در سنین بالا شود، محققان را هیجان زده کرده است. 
بررسی که بر روی بافت‌های مغزی 173 بیمار با استفاده از یک روش اسکن مغزی پیشرفته انجام شده و سپس مطابقت یافته های این اسکن ها با دی ان ای ها افراد نشان می دهد که در تمامی موارد جهش ژنتیکی مغز فرد در ایام بارداری در ابتلای وی به زوال عقل در بزرگسالی موثر بوده است. پژوهشگران امیدوارند این کشف به یافتن یک روش درمانی جدید برای مقابله با این دو بیماری متداول در کهنسالان کمک کند.

بارداری دی ان ای رشد مشکلات مغز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر