کد خبر: 677829 A

​این بخشنامه با توجه به درخواست دفتر بازرسی و نیز نامه دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف، صادر شده است.

به گزارش ایلنا، گذری بر بازار گویای آن است که انواع متعددی از آدامس‌های خارجی به طور قاچاق وارد شده و حتی نمونه‌های تقلبی آنها نیز به وفور وارد ایران شده است. اما اگر تنها واردات رسمی این کالا را در نظر بگیریم بیش از یک میلیون دلار از ارز کشور برای واردات رسمی در اینحوزه خارج شده است.

به استناد آمارهای۱۱ ماهه گمرکی در سال ۱۳۹۶، امارات متحده عربی عمده‌ترین صادرکننده آدامس به ایران محسوب می‌شود که حدود ۷۹۴ تن کالا با ارزشی بالغ بر۲.۵ میلیارد تومان و حدود ۷۹۸ هزار دلار وارد بازار ایران کرده است.روسیه با ۱۸۷ هزار دلار، ترکیه با بیش از ۸۶ هزار دلار و ایتالیا با حدود ۱۸ هزار دلار دیگر صادرکنندگان عمده انواع آدامس به ایران محسوب می‌شوند.

 

دستور وزارت بهداشت برای جمع آوری سریع آدامس PK و Five/ علت: فقدان مجوزهای بهداشتی +سند
 
دستور وزارت بهداشت برای جمع آوری سریع آدامس PK و Five/ علت: فقدان مجوزهای بهداشتی +سند

با این وجود می‌توان گفت بخش قابل توجهی از آدامس‌های خارجی موجود در بازار برندهای امریکایی هستند که به طور قاچاق یا از طریق امارات وارد ایران شده‌ یا نمونه‌های تقلبی آنها به تولید انبوه رسیده و در بازار عرضه می‌شود.

اما بررسی های جدید صبحانه در خصوص برخی آدامس های وارداتی به کشور حکایت از آن دارد که یک مقام مسئول، با ارسال نامه ای رسمیبرخی مدل های مشهور آدامس را غیرمجاز اعلام کرده که از جمله آن، آدامس با سابقه PK است. طبق این نامه مشخص شده است که محصول مذکور، فاقد مجوزهای بهداشتی است. همچنین آدامس Five (5) هم شامل این دستور می شود.

در ادامه این نامه وحید مفید مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، مشخص شده این درخواست با توجه به نامه دفتر بازرسی و نیز نامه دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف بوده که منجر به صدور چنین بخشنامه ای شده است و بر این اساس، آدامس مذکور از سطح عرضه جمع آوری می شود.

منبع: صبحانه

ایران روسیه قاچاق واردات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر