کد خبر: 672624 A

یافته جدید محققان چینی؛

محققان به کشف جدیدی دست یافته‌اند که براساس آن، واکسن ویروس زیکا می‌تواند از روند رشد تومور مغزی جلوگیری کند.

به گزارش ایلنا، تومور مغزی گلیوبلاستوما شایع‌ترین و بدخیم‌ترین نوع تومور مغزی اولیه است. درمان این بیماری با جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی تاثیر محدودی دارد و احتمال عود بیماری تقریبا ۱۰۰ درصد است. میانگین مدت زنده ماندن فرد بعد از تشخیص حدود ۱۴ ماه است.
 
مطالعات قبلی نشان داده اند سلول‌های بنیادی GBM نقش کلیدی در پیشرفت و عود بیماری کُشنده مغزی دارند.
 
در مطالعه اخیر، محققان آکادمی علوم پزشکی در چین و دانشگاه تکزاس دریافتند ویروس زیکا می تواند موجب آلودگی و نابودی سلول های پیشرو عصبی و سلول‌های بنیادی عصبی شود. سپس آنها واکسن ویروس زیکا اصلاح شده ژنتیکی (ZIKV-LAV ) را توسعه دادند.
 
طبق فرضیه این محققان، ویروس زیکا می‌تواند سلول‌های بنیادی GBM را که دارای خصوصیات مشابه با سلول‌های بنیادی عصبی هستند نابود کند.
 
محققان ZIKV-LAV را به موش‌ها تزریق کردند و مشاهده کردند که موجب هیچ‌گونه رفتار یا آسیب غیرعادی به مغز و سایر اعضای بدن نشد که نشاندهنده ایمن بودن واکسن بود.
 
آنها دریافتند اندازه تومورها هم به شکل چشمگیری کاهش یافت و سلول‌های بنیادی GBM در مغز موش ها نابود شدند. همچنین آسیبی به سلول‌های سالم هم نرسید.
 
مکانسیم نحوه عملکرد ویروس زیکا از نظر محققان بدین شرح است: عفونت با این ویروس موجب تحریک واکنش قوی ضدویروسی شده که التهاب عامل نابودی سلول های بنیادی GBM را کاهش می دهد.

به گفته محققان، نتایج این تحقیق بیانگر درمان جدیدی برای تومورهای مغزی است.

منبع: مهر

درمان رشد سلول های بنیادی مغز ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر