کد خبر: 562708 A

طی دهه‌های اخیر، بسیاری از افراد اعتقاد داشته‌اند که خوردن غذا در اواخر شب برای بدن مضر است. اما اگر از فردی بخواهید تا دقیقا دلیل اینکه چرا خوردن دیر هنگام شام مضر است را توضیح دهد، احتمالا با پاسخی غیرمعمول روبرو نخواهید شد. در این مقاله اطلاعات مفیدی در این زمینه برای شما آماده کرده‌ایم.

اکثر افرادی که فکر می‌کنند خوردن غذا در اواخر شب مضر است، دلایل زیر را ارائه می‌کنند:

سوخت و ساز بدن در شب به تعویق می‌افتد.

تمام انرژی بدن صرف هضم غذا می‌شود، بنابراین خواب خوب نخواهید داشت.

بدن هنگام شب نیاز به کالری ندارد، بنابراین غذایی که دیرهنگام می‌خورید به چربی تبدیل می‌شود.

به نظر می‌رسد این خرافات درست نیستند – حداقل به اندازه کافی نمی‌توانند منطقی باشند. اگرچه مایو کلینیک توصیه می‌کند تا حداقل دو ساعت قبل از خواب از خوردن غذا اجتناب کنید، لازم نیست که عادات میان وعده‌های شبانه را از زندگی خود حذف کنید تا وزن کم کنید!

غذا خوردن در اواخر شب چه ضرری برای بدن دارد؟

این اعتقاد که قبل از خواب نباید غذا بخورید، عمدتا از آموزه‌های متخصص تغذیه دهه ۷۰ میلادی آدل دیویس است که نقل قول معروفی دارد: ” مانند یک پادشاه صبحانه بخورید، مانند یک شاهزاده ناهار بخورید، و مثل یک گدا شام بخورید.”

این” جمله که به نظر عاقلانه می‌آید” چیزی است که احتمالا با آن بزرگ شده‌اید. شاید حتی از فرزندان خود بخواهید تا از این قاعده اساسی پیروی کنند. و، با اینکه این جمله توصیه بدی نیست، تنها راه برای تقسیم وعده‌های غذایی و برنامه‌ریزی دقیق نیز نیست. الگوی تغذیه‌ای رایجی در دنیای پستانداران وجود دارد که احتمالا با آن آشنا هستید. اگرچه، ممکن است تا به حال به این نکته فکر نکرده باشید که در مورد انسان‌ها هم صدق می‌کند …

غذا خوردن در اواخر شب و روند طبیعی که پس از آن برای بدن اتفاق می‌افتد.

وقتی غذای مفصلی می‌خورید، چه احساسی دارید؟ احساس رضایت می‌کنید؟ این موضوع را بررسی کنید. آیا بیشتر احساس گرسنگی می‌کنید؟ البته که نه. احساس خواب آلودگی می‌کنید؟ بله همه احساسات بعد از غذا واقعیت دارد، اما به دلایلی تصور می‌کنیم که نباید باعث خواب آلودگی ما شود. چرا؟

در واقع، هیچ چیز نمی‌تواند از حقیقت دور باشد. احساس خواب آلودگی پس از غذا خوردن کاملا طبیعی است و به طور قطع چیز بدی نیست. تقریبا هر پستانداری در دنیای حیوانات پس از خوردن یک وعده غذای بزرگ، همین احساس را دارد. چرا انسان‌ها این طور نباشند؟

دلیل این امر این است که متخصصین تغذیه علت و معلول را با هم اشتباه می‌گیرند. بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند دلیل اضافه وزن بسیاری از کسانی که شام خوردن خود را به تاخیر می‌اندازند، شیوه زندگی آنهاست که بلافاصله پس از شام خوردن به رختخواب می‌روند. این شیوه زندگی مشکل ساز نیست …

 مشکل واقعی در مورد شام خوردن

مشکل واقعی این است که اکثر مردم که اواخر شب شام می‌خورند، تمایل به پرخوری دارند. پرخوری- صرف نظر از این که شما چه زمانی از روز غذا می‌خورید یا چه عادت‌های خوابی داشته باشید- همیشه کار مضری است. غذا خوردن در اواخر شب، مطمئنا باعث افزایش وزن می‌شود. حتی پرخوری در ساعت ۷ صبح نیز، باعث اضافه وزن می‌شود!

بنابراین، به یاد داشته باشید: روی زمانی که غذا می‌خورید تمرکز نکنید. روی مقدار غذا تمرکز کنید!

منبع: عصر ایران

تغذیه خواب خواب آلودگی سوخت و ساز بدن کاهش وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر