کد خبر: 538722 A

در حال حاضر سهم زنان در تولید و نیروی کار جهان نسبت به قرون گذشته افزایش یافته است روندی که بعضا در برخی مناطق با شیبی تند رو به افزایش است

رویا ایلکا در جهان اقتصاد نوشت: در حال حاضر سهم زنان در تولید و نیروی کار جهان نسبت به قرون گذشته افزایش یافته است روندی که بعضا در برخی مناطق با شیبی تند رو به افزایش است با این حال بطور کلی بنا به گزارشات سالانه ی نهادهای اقتصادی بین المللی منطقه خاورمیانه در مقایسه با دیگر مناطق جهان پایین ترین نرخ فعالیت اقتصادی زنان را دارد علت چنین مسئله ای را می توان در دو عامل کلیدی و بنیادین جست و جو کرد نخست فرهنگ سنتی و مبتنی بر ارزش های دینی و خانوادگی و دوم اقتصاد رانتی برخاسته از اقتصاد تک محصولی( نفت) است.

با طرح اقتصاد مقاومتی و تاکید همه جانبه مبنی بر لزوم بسط، فرهنگ سازی و نهادینه کردن اصول و مبانی آن در اقتصاد ملی پیش از هر اقدامی نقش زنان در این خصوص محوری و بنیادین است با توجه به این موضوع که اقتصاد ما اساسا اقتصادی خانواده محور است که حول مدیریت و ساماندهی بانوان می چرخد..بی شک زنان نقش کلیدی در تحقق اقتصاد مقاومتی و انتقال برنامه ها و سیاست های راهبردی آن به نسل های بعدی دارند به عقیده اکثر کارشناسان، زنان هسته ی اصلی اصلاح الگوی مصرف جامعه،حمایت از تولید و کسب و کار داخلی هستند به این شکل که با دوری از مصرف گرایی،تجمل و هدفمند کردن درآمد خانواده از یک طرف از ورود کالا و ابزار غیر ضروری به داخل که باعث خروج میلیارد ها دلار ارز از کشور می شود جلو گیری می کنند و از طرف دیگر هم با بهینه سازی درآمد اقتصادی امکان سرمایه گذاری و اشتغال زایی را فراهم می کنند. از طرفی دیگر با ترویج و تمرکز بر اندیشه ی مصرف کالا ی ایرانی به افزایش کیفیت محصولات ملی و حمایت از کارگر ایرانی و گسترش مراکز تولیدی و امنیت شغلی کمک شایان توجهی می کنند.

یکی از مهمترین زمینه های حضور زنان در عرصه توسعه پایدار، کارآفرینی و اشتغال است. براین اساس، نقش محوری مداخله دولت ها در تقویت فرهنگ و ایجاد بستر مناسب برای گسترش کارآفرینی با ملاحظه نقش زنان در افزایش بهره وری، رشد اقتصادی و توسعه پایدار اجتناب ناپذیر است .

برگزاری نمایشگاه ها نیزمی تواندبا عرصه نمایش گذاشتن خلاقیت و نوآوری زنان کسب و کار انان را توسعه و موجبات رونق بخش خصوصی را فراهم آورد.

در این  سال ها نمایشگاه های مختلفی با موضوع زنان برگزار شده از که از آن جمله می توان نمایشگاه توانمندی های زنان را نام برد که هرساله در تهران برگزار می شود.

رضا شریعت پور مدیراموراشتغال ستاد توانمندسازی شهرداری تهران در گفت و گوبا خبرنگارجهان اقتصاد با بیان اینکه این که نمایشگاه زنان و تولید ملی همه ساله در شهریور و اسفندماه توسط ستاد توانمندی های زنان شهرداری تهران برگزارمی شود، این نمایشگاه اهداف مختلفی را دنبال می کند ولی مهم ترین آن برقراری ارتباط بیشتر بین مردم و تولید ملی است.

وی ادامه داد: در این دوره ۷۲ برند در این نمایشگاه حضور دارند و ۳هزارو ۲۴ زن سرپرست خانوار نیز شبکه پوشاک این برندها را پشتیبانی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۲۰ میز نیز برای فعالان بخش صنایع دستی کشور در نظر گرفته شده است که از این طریق بتوانند محصولات خودرا به عرصه نمایش بگذارند.

شریعت پور با توضیح اینکه مراکز کوثر در تعامل بین کارآفرینی و شهرداری بعنوان محیطی امن برای زنان سرپرست خانوار راه اندازی شده اند،گفت: همه کارکنان مراکز کوثر زنان سرپرست خانوارهستند که تعداد ۲۰مرکز کوثر در این دوره از نمایشگاه حضور یافته اند.

وی با بیان اینکه برخی از بازدیدکنندگان نمایشگاه فکر می کردند این اجناس ایرانی نیستند، گفت: به مرور زمان این اعتماد برای مردم ایجاد شد که کیفیت کالاهای ایرانی نیز متناسب است.

شریعت پور خاطرنشان کرد: اکثر شرکت کنندگان درنمایشگاه ازاستان تهران و البرز هستند.

وی خاطرنشان کرد: بازدید کنندگانی از عراق نیز در این نمایشگاه حضور یافتند که مهم ترین هدف آن ها الگوبرداری از تولیدات زنان ایرانی است.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت نمایشگاه به لحاظ کیفیت تولیدات و تعداد شرکت کنندگان نسبت به سال های قبل چه تغییری کرده است،گفت: سازماندهی و انسجام تولید کنندگان بهبود یافته و شاهد قدرتمندتر شدن تولیدکنندگان نسبت به سال های قبل هستیم .

مدیر اموراشتغال ستاد توانمندسازی شهرداری تهران درپاسخ به این سوال که به نظر شما وضعیت کارآفرینی زنان در ایران چگونه است و پیش بینی شما از آینده این حوزه چیست؟ گفت: حضور زنان در عرصه کارآفرینی موفقیت آمیزاست مخصوصا در بخش های مختلف صنعت پوشاک اعم از تولید، فروش و… که شاهد پیشرفت روز به روز زنان در این حوزه هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که به نظرشما برگزاری این نمایشگاه ها چه تاثیری در وضعیت کارآفرینی زنان دارد، گفت: این نمایشگاه می تواند باعث ایجاد شبکه هایی شود که تولید کنندگان از این طریق می توانند نیازهای خود درزمینه بازاریابی، فروش، تهیه مواد اولیه و… را برطرف کنند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در این دوره از نمایشگاه فضای مناسبی برای تولیدکنندگان زیورآلات و صنایع دستی در نظر گرفـته شده است،گفت: امکاناتی که در این محوطه ایجاد شده است توانسته است مخاطبان زیادی را جذب کند که این امر نشان می دهد و پیشرفت چشم گیر این دسته از تولیدکنندگکان در سال های اخیر نشان می دهد که در این زمینه نیز تولید کنندگان ایرانی می توانند با دیگر کشورها رقابت کنند.

اشتغال اقتصاد جهان شهرداری تهران نیروی کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر