کد خبر: 467833 A

با وجود دستور رهبری و فرمانده کل سپاه؛

این امکان وجود دارد که برخی از اقشار و نهادهای متصل به مراکز نظامی برای چنین رفتاری «احساس تکلیف» کنند و دستورات امام(ره) و سیاست‌های کلی انتخابات، ابلاغی رهبری انقلاب را به گونه دیگری تفسیر و اجرا کنند که چنین رفتاری، آب به آسیاب دشمن ریختن است و اساسا چنین کاری با مردمسالاری دینی سر سازگاری ندارد.

روزنامه وقایع اتفاقیه با اشاره به بحث ممنوعیت ورود نظامیان به انتخابات نوشت:این نکته به آن دلیل اهمیت دارد که دخالت نظامیان در امر انتخابات به‌دلیل قدرت ذاتی‌ای که این نهادها دارند، تعادل انتخاباتی را برهم خواهد زد. به دیگر بیان، مداخله نظامیان در امر انتخاب موجب محدودیت گزینشگری مردم و نیز برهم‌خوردن برابری میان نامزدها خواهد شد.

در صورت چنین رخدادی است که اساس مردمسالاری دینی در کشور ما زیرسؤال خواهد رفت؛ از‌همین‌رو است که تصریح فرمانده محترم سپاه در عدم دخالت سپاه در امر انتخابات، تصریح هوشمندانه‌ای در راستای خدمت‌رسانی به مردم و صیانت از نظام مردمسالار دینی است.

البته ذکر این نکته حائزاهمیت است که اساس اندیشه ممنوعیت مداخله نظامیان در انتخابات در کشور ما، ریشه در آرای امام‌خمینی(ره) دارد و درحال‌حاضر نیز رهبری، بارها نسبت به آن اعلام موضع کرده‌اند؛ ازجمله که طی سیاست‌های کلی انتخابات که به‌تازگی از سوی ایشان ابلاغ شده، مسئله ممنوعیت مداخله نظامیان در انتخابات تصریح شده است. درنهایت، می‌توان گفت که هیچ نظام سیاسی‌ای از دخالت نظامیان در حق انتخاب مردم سود نبرده است. درواقع، تمام حکومت‌هایی در آن، نظامیان رأی مردم را شکل داده و نتیجه انتخابات را تغییر می‌دهند، هیچ‌یک مردمسالار به معنای دقیق کلمه نیستند.

اما شاید این سؤال پیش ‌آید که باوجود قوانین و نیز تأکیدات صریح امام(ره) و مقام معظم رهبری در این زمینه، چرا در برهه‌هایی، شائبه دخالت نظامیان در انتخابات مطرح می‌شود؟ در پاسخ می‌توان گفت این امکان وجود دارد که برخی از اقشار و نهادهای متصل به مراکز نظامی برای چنین رفتاری «احساس تکلیف» کنند و دستورات امام(ره) و سیاست‌های کلی انتخابات، ابلاغی رهبری انقلاب را به گونه دیگری تفسیر و اجرا کنند که چنین رفتاری، آب به آسیاب دشمن ریختن است و اساسا چنین کاری با مردمسالاری دینی سر سازگاری ندارد.

امام ره و مقام معظم رهبری انتخابات انقلاب سیاست انتخاب مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر