کد خبر: 451986 A

درنشست خبری بهره‌برداری از طرح‌های توسعه چادرملو مطرح شد

ایلنا: مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو با بیان اینکه معدن چادرملو درحال حاضر ۸۰ میلیون تن ذخیره قابل برداشت دارد که تا حدود ۵ سال دیگر را پاسخگو است، گفت: امسال تاکنون ۸ میلیون و ۶۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرده‌ایم که به گندله‌سازی اردکان، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان عرضه شد.

به گفته سیدمحمد ابریشمی در حال حاضر تقریبا ۴۰ درصد از مواد اولیه صنایع فولاد کشور اعم از کنسانتره و گندله توسط چادرملو تامین می‌شوند.

به گزارش ایلنا، جهان اقتصاد نوشت. مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو که درنشست خبری بهره‌برداری از طرح‌های توسعه چادرملو سخن می گفت، تاکید کرد: چادرملو تاکنون حتی یک تن هم کنسانتره سنگ آهن صادر نکرده است.

ابریشمی درباره آخرین وضعیت ناوگان فعال در معدن چادرملو هم توضیح داد: در سال جاری ۱۲ دامپتراک بلاز را از بلاروس خریداری کرده و به ناوگان موجود در چادرملو افزودیم. همچنین درصددیم تجهیزات برقی سنگین را به تجهیزات دیزلی تبدیل کنیم. ضمن اینکه قیمت دامپتراک‌های بلاز یک سوم مشابه کاترپیلار است.

وی دربخش دیگری از اظهاراتش گفت: تصمیم گیری درخصوص فعالیت معدنی در آنومالی D19 هم‌اکنون در شورای عالی محیط زیست و بر عهده رئیس آن یعنی رئیس جمهوری است.

ابریشمی با اشاره به اینکه آنومالی D19 متعلق به دو شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران-بافق است، افزود: سه‌چهارم از وسعت این آنومالی پناهگاه حیات وحش است و به همین علت سازمان حفاظت محیط زیست نیز روی آن حساسیت دارد.

دراین نشست همچنین محمود سیدی مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو هم گفت: بعد از چندین سال با آغاز دهه فجر چادرملو چند پروژه مهم خود را به مرحله بهره برداری رسانده و فعالیت این پروژه ها مدتی است که آغاز شده است. این پروژه ها شامل ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان، احداث کارخانه احیا مستقیم و فولاد چادرملو و پروژه تأمین آب اردکان می باشد.

وی در ادامه افزود: هم اکنون طرح احداث کاخانه احیاء مستقیم و فولاد چادرملو در حال اجرا است. با آغاز به کار این واحدهای تولیدی سالیانه ۱ میلیون تن فولاد، قابل ارتقا تا ۱٫۳ میلیون تن و همچنین ۱٫۵۵ میلیون تن آهن اسفنجی در مجتمع گندله سازی اردکان تولید می گردد، که با اجرای این دو طرح که بهره برداری از واحد فولاد آن همزمان با ایام دهه فجر آغاز می گردد، بالغ بر ۱۸ هزار و ۳۷۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از طرح های چادرملو، ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی اردکان است، این نیروگاه با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با هدف تأمین برق مورد نیاز طرح های فولاد و احیا و سایر صنایع مستقر در مجتمع گندله سازی اردکان احداث شده که بهره برداری از ظرفیت کامل این طرح نیز آغاز شده و به زودی افتتاح می گردد. برای اجرای این طرح که از سال ۹۱ طی قراردادی با شرکت مپنا آغاز شده بود مبلغ ۱۳ هزار و ۶۹۸ میلیارد ریال سرمایه گذار شده و ارزش آن حدود ۲۶۵ میلیارد یورو می باشد و پیشرفت فیریکی این طرح ۹۹٫۸ درصد است منابع مالی آن نیز حدود ۸۸٫۵ درصد تأمین شده و در حال تحویل گرفتن از مپنا هستیم.

سیدی افزود: همزمان با افتتاح کارخانه فولاد اردکان، عملیات بهره برداری از کارخانه نورد فولاد سرمد ابر کوه نیز که با مشارکت ۶۵ درصدی چادرملو احداث در راه اندازی شده، آغاز می گردد. همچنین مجتمع آهن و فولاد سرمد ابر کوه مشتمل به یک کارخانه نورد به ظرفیت سالانه ۵۰ هزار تن انواع میلگرد و کارخانه فولاد سازی به ظرفیت سالانه ۶۰۰ هزار تن شمش فولاد است برای ساخت تجهیز و راه اندازی کارخانه نورد فولاد سرمد بالغ بر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده که ۶۵ درصد از آن از سوی شرکت چادرملو انجام شده است.

سیدی گفت: شرکت در مجموع برای طرح های توسعه و در دست اجرای خود و مشارکت ها به منظور تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در محصولات فولادی بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد و ۵۵۰ مییلون ریال سرمایه گذاری کرده است و توانسته حدود۷ هزار شغل به طور مستقیم و ۳۵ هزار شغل به طور غیر مستقیم ایجاد کند.

سیدی در خصوص بحث توافق انتفاع شرکت اظهار داشت: میزان بدهی از سال های ۹۲ و ۹۳ شرکت چادرملو برابر با ۷۱ میلیارد تومان می باشد که بخش عمده آن پرداخت شده و برای سال های ۹۴ و ۹۵ نیز بخشی از آن پرداخت شده است. در سال ۹۶ حق انتفاع از بودجه حذف شده ولی استثنایی بر آن وارد شده به این ترتیب که شرکت هایی که دارای پروانه بهره برداری نیستند و یا فاقد قرارداد استخراج و فروش هستند باید حق انتفاع پرداخت کنند.

پیشرفت ۳۰ درصدی واحد فولادسازی سرمد ابرکوه

رئیس هیات مدیره شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه هم در این نشست دلیل اصلی انتخاب ابرکوه را برای احداث واحد فولادسازی در آن قرارگیری این منطقه در تقاطع چهار استان دانست و گفت: ابرکوه در تقاطع چهار استان اصفهان، یزد، فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار داشته و از این نظر منطقه مناسبی برای احداث کارخانه فولادسازی محسوب می‌شود.

احمد کیوان آرا گفت: واحد نورد با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در سال راه‌اندازی شده و ظرفیت عملی آن به بیش از ۵۰۰ هزار تن نیز خواهد رسید. همچنین احداث واحد فولادسازی با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن در سال ۳۰ درصد پیشرفت دارد و بخشی از تجهیزات آن هم از ایتالیا تامین شده است.

وی افزود: امیدواریم گردش مالی ایجاد شده در واحد نورد بتواند به تامین مالی و سرعت بخشیدن به اجرای پروژه بخش فولادسازی کمک کند.

وی با اشاره به تامین کلیه زیرساخت‌ها برای این پروژه اظهار کرد: به دلیل نزدیکی به استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توانیم از منابع آبی این استان استفاده کنیم.

رئیس هیات مدیره شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه با بیان اینکه هم‌اکنون فولادهای با گرید A شماره ۱ تا ۳ در بخش نورد تولید می‌شوند و قرار است شماره‌های ۴ و ۵ همین گرید نیز در آینده به تولید برسند، گفت: همچنین برنامه ما این است که میلگرد کلاف‌دار را تولید کنیم تا وابستگی کشور به واردات این محصول از خارج قطع شود.

 

سنگ آهن فولاد فولاد خوزستان فولاد مبارکه معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر