کد خبر: 1100964 A

در عرصه جامعه شناسی سیاسی یکی از مباحث مهم و مطرح، مقوله «سرمایه اجتماعی» است که مهمترین مولفه آن اعتماد مردم به ساختار و اجزاء حاکمیت است.

یکی از مهمترین ظرفیتهای قدرت‌ساز برای دولت سیزدهم به منظور حل مشکلات کشور، برخورداری حداکثری از سرمایه اجتماعی یا همان حضور مردم در عرصه مشارکت فعال و همراهی با برنامه‌های دولت است.

ملت ایران در شرایط سخت کرونایی با حضور بیش از ۴۸ درصدی در انتخابات، ضمن در هم شکستن پروژه تحریم انتخابات، آیةالله رئیسی را با بیش از ۱۸ میلیون رای به عنوان رئیس جمهور برگزیدند.

بدون شک این میزان رای و کیفیت آن را می‌توان سرمایه اجتماعی قابل توجه و پشتوانه مهمی برای تحقق اهداف دولت سیزدهم در عرصه داخلی و خارجی دانست.

هم اکنون رئیس جمهور منتخب یک‌ماه فرصت دارد تا برای اجرای اهداف و برنامه‌هایش، چند اصل اساسی را محقق سازد و علاوه بر تشکیل کابینه، برنامه‌ریزی منسجمی بر اساس اولویت‌ها و چالش‌های کشور و نیز زمینه‌سازی همه‌جانبه برای همراه ساختن مردم با برنامه‌های دولت آینده فراهم کند.

اتخاذ رویکرد همراه با صداقت با مردم و مشارکت دادن آنها در فرآیند حل و رفع مشکلات، جلب اعتماد مردم نسبت به اینکه جهت‌گیری دولت آینده به سمت دوری از حواشی، تمرکز بر تامین منافع ملی پایدار و رفع اولویت‌بندی شده مشکلات است، مهمترین اصل محسوب می‌شود.

دولت آینده باید بر این اساس با تدوین و فعال‌سازی الگوی ارتباطی پویا با مردم ارتباط فعال و صادقانه داشته باشد تا از این مسیر ظرفیتهای عظیم اجتماعی در کنار دولت و نه در مقابل آن به ایفای نقش سازنده بپردازند.

در این چارچوب، هواداران دولت هم باید با مقید و متعهد نمودن خود به گفتار و رفتار در چارچوب رویکرد ارتباطی دولت به عنوان گروه‌های پیشرو در مسیر تسهیل برنامه‌های دولت گام بردارند.

بررسی جمیع جوانب نشان می‌دهد که اصلی‌ترین اولویت‌های کشور به طور عمده در سه حوزه اقتصادی، سلامت (واکسیناسیون) و مباحث منطقه‌ای و برجام بروز و ظهور یافته است.

در شرایط کنونی جا دارد همگان به جای بیان مواضعی که می‌تواند موجب هزینه‌تراشی غیر اصولی برای دولت آینده شود، زمینه را برای ایجاد فضایی آرام برای رئیس جمهور منتخب فراهم آورند تا در این فضا بتواند سه اصل «چینش کابینه کارآمد»، «برنامه‌ریزی منسجم بر اساس اولویت‌های کشور» و «زمینه‌سازی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم مردمی» جهت حل مشکلات را به بهترین شکل ممکن محقق سازد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/
جامعه شناسی دولت سرمایه سلامت مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر