کد خبر: 1038725 A

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی با اشاره به رشد مجدد شیوع کرونا در برخی از نقاط کشور، تغییر در اجرای محدودیت‌های کرونایی را موجب تأثیر منفی بر جریان زندگی با کرونا و عادی‌پنداری بیماری در میان مردم دانست.

به گزارش ایکنا، طی یک سال گذشته با شیوع ویروس کرونا شاهد اعمال محدودیت‌های متعددی در سطح کشور بوده‌ایم؛ از تعطیلی کسب و کارها و دورکاری کارمندان و آموزش مجازی دانش‌آموزان و دانشجویان گرفته تا بسته شدن راه‌های مواصلاتی و اماکن گردشگری و محدود شدن برگزاری مناسک عبادی جمعی. وضع هر یک از این قوانین در دوره‌های مختلف زمانی به کاهش شیوع کرونا کمک شایانی کرده است؛ آنجا که شهرها قرمز شدند، محدودیت‌ها افزایش و شیوع کرونا کاهش یافت اما هر چه به زرد شدن شهرها نزدیک شدیم، محدودیت‌ها کاهش و کرونا افزایش یافت. 

 
اعمال مکرر برخی از این محدودیت‌ها همچون تعطیلی کسب و کارها به دلیل مشکلات اقتصادی که به همراه دارد امکان‌پذیر نیست اما در بسیاری از موارد می‌توان با ثبات قوانین کرونایی و اعمال جریمه از عادی‌پنداری شرایط برای عموم مردم جلوگیری کرد، چراکه کاهش محدودیت‌ها باعث ایجاد تصور بهبود شرایط کرونایی شده و با عادی‌پنداری و عدم رعایت پروتکل‌ها همراه می‌شود.
 
در این رابطه با حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا، گفت‌وگو کردیم؛ وی با اشاره به خیز چهارم بیماری کرونا، اظهار کرد: آنچه گفتنی است به مردم گفته شده است و آنچه را که تجربه شدنی بوده مردم و مسئولین تجربه کرده‌اند، پس از یک سال دیگر نباید به مردم بگوییم چه بکنند و چه نکنند. هر آنچه را که مردم باید می‌دانستند در این یک سال آموخته‌اند لذا یادآوری دوباره این امور کار درستی نیست.

وی با بیان اینکه در وضع قوانین جزایی برای شکستن پروتکل‌ها عقب هستیم، گفت: باید قوانینی وضع می‌شد تا شکستن پروتکل‌های بهداشتی جرم تلقی شده و برای آن‌ها جرایمی نیز در نظر گرفته می‌شد. در همین راستا قوه قضاییه و مجلس باید به صورت محکم پای کار باشند تا پروتکل‌شکنان مجازات شوند.

وی افزود: از سوی دیگر مردم نیز حق و حقوق خود را دانسته و بدانند چگونه می‌توانند از حریم خود در برابر شکستن پروتکل‌ها مراقبت کنند و اگر کسی پروتکل‌ها را شکست، چگونه از او شکایت کنند؟ این امر منجر به بالا رفتن سطح رعایت پروتکل‌ها در جامعه می‌شود.

کرمانپور بیان کرد: صدا و سیما نیز باید پروتکل‌هایی را تعریف کرده و بر رعایت آن‌ها از سوی مجریان برنامه‌ها، گویندگان خبر و مهمانان برنامه‌ها تأکید کند تا این موضوع برای مردم یادآوری شود و کم خطر شدن شرایط را احساس نکنند.

وی یادآور شد: مسئولان نیز باید به صورت جدی به پروتکل‌ها پایبند باشند؛ هرگونه شل و سفت کردن محدودیت‌ها از جانب آنان در میان مردم تأثیر منفی دارد و وضعیت را برای آنان عادی جلوه می‌دهد.

کرمانپور با بیان اینکه دوران آموزش به مردم تمام شده است، گفت: الان باید تا زمانی که کرونا وجود دارد استحکام در قانون‌گذاری صورت گیرد و سیاست‌گذاری قاطعی در تدوین و اجرای پروتکل‌ها وجود داشته باشد.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: مردم پس از یک سال باید آموخته باشند که چگونه با کرونا زندگی کنند و آن را کنترل کنند. اقداماتی که در ادارات دولتی در جریان است بر عکس این جریان بوده و نحوه زندگی با کرونا را برهم می‌زند و این موضوعات هم تأثیر منفی بر مردم می‌گذارد.

کرمانپور یادآور شد: در حال حاضر میزان بیماری در حال رشد بوده و امیدواریم مردم با تداوم پروتکل‌ها کمک کنند تا جلوی رشد بیماری گرفته شود.

کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر