کد خبر: 246866 A

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات:

طرح دیگری که در نجف به اتمام رسیده، الحاق آثار تاریخی ایران به بناهای مقدس عتبات است که برخی از آنها در دوره حاکمیت رژیم بعثحذف شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه احداثصحن حضرت زهرا(س) در نجف بزرگترین پروژه عمرانی جهان اسلام و یک پدیده استثنایی است، گفت: ویژگی این پروژه سرعت اجرای آن است و باید ابعاد این کار بزرگ برای مردم کشورمان توضیح داده شود.

به گزارش ایلنا، حسن پلارک افزود: ایرانیان از دیرباز در عتبات فعالیت‌های عمرانی و هنری متعددی داشته‌اند که برخی از آنها توسط سلاطین صورت گرفته و ما بدنبال حفظ این آثار هستیم.

وی خاطرنشان کرد: طرح دیگری که در نجف به اتمام رسیده، الحاق آثار تاریخی ایران به بناهای مقدس عتبات است که برخی از آنها در دوره حاکمیت رژیم بعثحذف شده است.

وی در تشریح این فعالیت ها گفت: کتیبه های ایوان حرم حضرت امیر(ع) اشعار شاعران پارسی زبان است؛ همچنین روی درهای ورودی حرم اشعار فارسی با خط طلا نگاشته شده است.

پلارک با بیان اینکه با هماهنگی تولیت حرم حضرت علی(ع) قرار است منطقه ' مدینه الزائرین ' ایجاد شود، گفت: این طرح شامل هتل ها، رستوران ها، پارک ها، شهربازی و بازارهای متعدد خواهد بود که در حال حاضر این پروژه در حال طراحی است و ممکن است در اجرای آن ما نیز سهیم شویم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در مورد اقدامات انجام شده در کربلا گفت: درهای مطلا در حرم امام حسین(ع) نصب شده است و ضریح ها و پنجره های دیگر را در دست ساخت داریم و سنگ فرشهای حرم نیز به پایان رسیده است.

پلارک افزود: با این حال کار بزرگی که باید داخل حرم انجام دهیم، تقلیل حجم ستون ها و ترفیع گنبد حرم سیدالشهدا(ع) است.

وی ادامه داد: این طرح حدود یکسال و نیم است که از سوی چند گروه مهندسی متشکل از مهندسان و استادان دانشگاهای داخل و خارج از کشور تحت مطالعه است و تاکنون چهار طرح ارائه شده که یکی از آنها نهایی و پیمانکار و مشاور آن انتخاب گردیده اما پروژه ای سخت و زمانبر است.

پلارک همچنین به مرتفع سازی گنبد حرم امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: گنبد جدید در کرمان به صورت آزمایشی(پایلوت) اجرا شده و سازه های آن در تهران و اراک در حال ساخته شدن است.

وی اضافه کرد: این گنبد به طور کامل در ایران اجراو به نمایش گذارده می شود و سپس باز شده و در قطعات کوچک به کربلا منتقل و بدون اینکه گنبد قبلی تغییری کند روی آن نصب می شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، اقدام مهم دیگر در کربلا را اجرای صحن برشمرد و گفت: این طرح شامل ساماندهی حرم امام حسین(ع)، حرم حضرت ابوالفضل(ع)، خیمه گاه و تل زینبیه است.

پلارک افزود: صحن ' عقیله بنی هاشم ' در ۴۶ هزار متر مربع زمین و با ۱۴۶ هزار متر بنا در دو طبقه احداثمی شود.

وی در تشریح این پروژه گفت: چون در این منطقه سطح آب بالا است(حدود ۱.۵متر) بنابراین دیوارهای آن از عمق ۱۰متری و زیر آب شروع می شود.

رئیس ستاد عتبات همچنین درباره طرح های عمرانی کاظمین اظهار داشت: در این منطقه طرحهای بزرگی داریم که یکی از آنها(توسعه شرقی - غربی حرم) در حال اجرا است.

پلارک افزود: طرح دوم احداثصحن امام رضا(ع) به مساحت عرصه ۱۴ هزار و اعیان ۳۴ هزار مترمربع است.

پلارک درباره دیگر طرح های کاظمین گفت: صحن صاحب الزمان(عج) را هم طراحی کرده ایم که۱۲۰هزار مترمربع عرصه و اعیان آن بوده و تاسیس دارالشفا نیز در آن تعبیه شده است.

وی اظهار داشت: ساخت مناره های حرم امامین جوادین(ع) نیز در حال اجراست که کاری سنگین است؛ همچنین یکی از ایوان های حرم طلاکاری شده و سه ایوان دیگر باقی مانده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه ناامنی موجب تاخیر در انتقال ضریح و صندوقچه های حرم امامین عسکریین(ع) شده است، گفت: برای این حرم مطهر طرح های متعددی داریم، از جمله اینکه قصد داشتیم صحن های فعلی را دوطبقه کنیم، همچنین قرار بود تا شعاع ۳۰۰متر حرم را توسعه دهیم که به توصیه رهبر معظم انقلاب قصد داریم از شعاع ۳۰۰متر فراتر برویم و اقدامات لازم در دست پیگیری است.

پلارک با تاکید بر اینکه کاشی کاری ایوان ها از اقدامات باقیمانده در سامراست، به طرح توسعه حرم امامزاده سیدمحمد(ع) اشاره کرد و گفت با وجود مشکلاتی که بر سر راه است، طرح توسعه را کلنگ زده ایم.

وی در پایان در مورد حرم حضرت سلمان گفت: طرح جامع توسعه آن در دست انجام است.

آثار تاریخی امام رضا ایران جهان اسلام حرم مطهر حضرت زهرا حضرت علی رستوران ها رهبر معظم انقلاب کربلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر