کد خبر: 223534 A

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خراسان رضوی:

این صندوق‌ها در کارگاه خاتم کاری امامزاده سید محمد، گنبد خشتی در جوار حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) تهیه شده است و به زودی رونمایی می‌شود.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خراسان رضوی از اتمام کار ساخت دو صندوقچه مضجع مطهر امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) در مشهد خبرداد

به گزارش ایلنا، جعفر دهنوی در این مورد گفت: کار ساخت این صندوق‌ها که طراحی آن توسط اساتید خاتم کار شیرازی انجام شده، پس از نصب قطعات منبت و خاتم و پرداخت به پایان رسید.

وی افزود: در طراحی صندوق مرقد مطهر امام موسی کاظم(ع) از گره و خاتم ۱۴،۷، ۵ و ۶ و در طراحی صندوق قبر مطهر امام جواد(ع) از گره و خاتم ۱۲،۹، ۵ و ۶ استفاده شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خراسان رضوی با اشاره به نقوش روی این دو صندوق عنوان کرد: فضاهای خاتم کاری و منبت هردو طرح به شکل ۵۰ درصد خاتم درجه ۱ اصیل شیراز، ۲۵ درصد خاتم گره ۵-۱۴ و ۲۵ درصد منبت کاری بر روی چوب تقسیم شده است.

وی خاتم کاری این صندوق‌ها را که تلفیقی از خاتم برنج، چوب و استخوان ش‌تر است، کم نظیر خواند وگفت: جنس این صندوق‌ها از ساج با ماندگاری دست کم ۵۰۰ است و در ساخت آن‌ها از ۳۸ میلیون قطعه سیم، چوب و استخوان استفاده شده و ۴۵ متر خاتم کاری روی آن اجرا شده است.

دهنوی با بیان اینکه خطوط قرآنی نقش بسته بر اطراف این صندوق‌ها در ۲ مرحله توسط کار‌شناسان بازبینی و بررسی شده است یادآور شد: این صندوق‌ها در کارگاه خاتم کاری امامزاده سید محمد، گنبد خشتی در جوار حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) تهیه شده است و به زودی رونمایی می‌شود.

استان خراسان رضوی امام رضا برنج حرم مطهر مشهد عتبات صندوق بازسازی مطهر خاتم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر