کد خبر: 838044 A

با حضور نماینده اداره کل وزارت فرهنگ؛

شورای سیاست گذاری جشنواره های ملی پانتومیم، ملی آئینی سنتی ترک زبانان ایران و منطقه ای و گریم و چهره پرداری کودک و نوجوان با حضور نماینده اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زنجان برگزار شد.

  به گزارش ایلنا از زنجان، نماینده اداره کل هنرهای نمایشی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه اظهار کرد: لازم است قبل از اجرای هر جشنواره در گستره ملی این جشنواره به صورت شهری و استانی اجرا شود چرا که لازم است زیربنای کارهای فرهنگی را در شهر آماده کرد.

«اتابک نادری» با اشاره به اینکه زنجان ظرفیت لازم برای اجرای جشنواره ملی آئینی سنتی ترک زبانان را دارد، گفت: قبل از اجرای این جشنواره بهتر است تا مطالعاتی برروی تجربیات اجرایی مشابه در کشور انجام شود.

وی با تاکید براینکه قبل از ملی کردن جشنواره ها بهتر است چند دوره در مرحله شهری یا استانی اجرا شود، ادامه داد: می توان از ظرفیت دستگاه های فرهنگی هم برای اجرای این جشنواره ها بهره برد.

نماینده اداره کل هنرهای نمایشی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه در ایام نوروز شهرداری ها، هزینه های فرهنگی برای مسافران و شهروندان اختصاص می دهند که بخشی به هنرهای نمایشی مرتبط است،گفت: جشنواره ملی آیینی سنتی ترک زبانان علاوه بر احیای آئین های سنتی، به دلیل تازگی که دارد می تواند موجب استقبال عموم شود.

نادری با یادآوری اینکه بهتر است جشنواره ملی آئینی سنتی ترک زبانان در گستره شهری اجرا شود و بعد وارد مرحله ملی شود، افزود: غنای منطقه ای زنجان به اندازه ای است که یک جشنواره خوب اجرا خواهد شد.

وی در خصوص جشنواره ملی پانتومیم در زنجان هم گفت: در حوزه پانتومیم قبل از اجرای جشنواره بهتر است ظرفیت های موجود در کشور و استان شناسایی شود.

این مقام مسئول در خصوص هزینه های مربوط به اجرای جشنواره ها در استان ها هم گفت: متاسفانه چرخ های فرهنگی و اقتصادی در ایران جدا از یکدیگر است در حالی که در کشورهای دیگر این چرخ ها بایکدیگر می چرخد و افراد فعالیت در حوزه فرهنگی را یک کار اقتصادی می دانند ولی ما هنوز به این تفکر اقتصادی نرسیده ایم.

نادری با اشاره به اینکه انجمن های هنرهای ترک زبان در کشور درخواست برگزاری چنین جشنواره ای را دارند، گفت: دولت مخالفتی با ترویج قومیت ها ندارد و جشنواره های ترکی به وسعت فرهنگ و ادبیات ترکی جای کار دارند.

در ادامه این مراسم هم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه هنر، گویاترین زبان برای نمایش فرهنگ هر منطقه ای است، گفت: مادر تمام هنرها، هنرهای نمایشی و مادر هنر هم پانتومیم است؛ پانتومیم هنری است که در کل جهان برای تمام افراد قابل درک است.

«فاطمه کرباسی» با اشاره به اینکه بستر مناسبی در این استان برای اجرای هنرهای نمایشی فراهم شده است، گفت: از آنجائیکه رویداد شاخصی در حوزه هنر پانتومیم در کشور نداریم؛ اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درخواست استان زنجان در زمینه اجرای جشنواره ملی پانتومیم در این استان موافقت کرده است.

وی با بیان اینکه زنجان درخواست اجرای جشنواره های ملی پانتومیم و نمایش آئینی سنتی ترک زبانان ایران و منطقه جشنواره گریم و چهره پردازی در حوزه کودک و نوجوان را دارد، گفت: براساس طرحی که پیشهاد کردیم، تلاش می کنیم تا استان زنجان را قطب برنامه های مرتبط با کودک و نوجوانان در حوزه های ورزشی، قرآن و هنری معرفی کنیم.

جشنواره ملی /استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر