کد خبر: 808768 A

همزمان با یازدهمین روز محرم در زنجان انجام شد؛

دلدادگان حسینی در پایتخت شور و شعور حسینی در روز یازدهم محرم که به روز«یوم الزینب» معروف است، با ناله های جانسوز شیرزن کربلا همنوا می‌شوند.

به گزارش ایلنا از زنجان، امروز روز یازدهم محرم که به روز «یوم الزینب» معروف است، مردم پایتخت شور و شعور حسینی با حضور در مراسم عزاداری زینبیه اعظم زنجان در سوگ شهیدان کربلا اشک ماتم ریخته و با ناله های حضرت زینب و اسرای دشت کربلا همنوا می شوند.

مسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می شود همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور می‌شود و حاضرین در این مکان مقدس به صورت خالصانه ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) اعلام می کنند.

در این مراسم که همه ساله با شکوه خاصی برگزار می شود، عزاداران از مسجد زینبیه اعظم تا امامزاده سید ابراهیم(ع) حرکت و عزاداری می کنند.

این مراسم امسال هم با حضور خیل عاشقان و دلدادگان امام حسین(ع) از ساعت 15 و 30 دقیقه در زنجان آغاز می شود.

مراسم عزاداری دسته زینبیه اعظم زنجان از طریق شبکه های داخلی و خارجی منعکس می شود و عزاداران فریاد «یا حسین» و «یا زینب» سر خواهند داد.

آیین عزاداری زینبیه اعظم زنجان به علت حضور باشکوه مردم در سال 90 از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت ملی رسیده است.

عزاداران حسینی با شرکت گسترده در دسته عزاداری عظیم زینبیه زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می گذارند.

یازدهم محرم شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌گیرد و عاشقان امام حسین(ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی می کنند تا ندای 'یا حسین و یا زینب' سر دهند و به یاد شهدای دشت کربلا، ناله کرده و اشک ماتم را از گونه های خود جاری سازند تا بلکه اندکی آرام شوند.

عاشقان حسینی در یازدهمین روز از محرم به یاد مصائب حضرت زینب(س) و رشاد‌ت‌های او در رساندن پیام حسین بی علی(ع) به گوش همه انسان‌ها، در دسته‌های عزاداری چند ده هزار نفری زینبیه اعظم زنجان فریاد یا حسین و یا زینب سر می‌دهند.

دسته زینبیه اعظم زنجان/ زینب شیر زن کربلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر