کد خبر: 803072 A

با حضور اردکانیان در استان زنجان صورت گرفت؛

وزیر نیرو در راس هیاتی در چهارمین روز از هفته دولت به زنجان سفر و در جریان این سفر تصفیه خانه آب شرب ابهر و خرمدره را به بهره برداری رساند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، رضا اردکانیان امروز در آیین افتتاح این تصفیه خانه آب بر ضرورت شناسایی نیروی انسانی و بهره‌گیری از آن تاکید کرد و گفت: دولت این ظرفیت را داشته که خدمات بزرگی را با کمک مردم و مسئولان عرضه کند.

به گفته وزیر نیرو توفیق شد تا برای مردم ابهر و خرمدره 145 امین تصفیه خانه دولت تدبیر و امید را افتتاح کنیم.

وی با بیان اینکه با پشتیبانی مردم و دولتمردان هر 90 روز یک تصفیه خانه به مدار بهره برداری کشور وارد شده است، ادامه داد: در بازه زمانی 40 تا 45 روز یک تصفیه خانه فاضلاب به مدار بهره برداری وارد شده است.

به گفته وی؛ امروز در حدود 20 میلیون اراضی کشاورزی با پساب فاضلاب تصفیه شده آبیاری می شود و برای صنایع هم از آب تصفیه شده فاضلاب استفاده می‌شود.

وزیر نیرو ادامه داد: فارغ از اینکه نیاز آب جمعیت از چه راهی تامین می شود در اینکه فاضلاب داشته باشیم تردیدی نیست و فاضلاب تصفیه شده یکی از منابع مورد استفاده در بخش صنایع است.

وی افزود: امروز تعداد تصفیه خانه آب فاضلاب به 224 تصفیه خانه در کشور رسیده است.

اردکانیان به تحریم های دشمنان برعلیه ایران اشاره کرد و گفت: ایران در منطقه اثرگذار است و دشمنان احساس نگرانی می کنند که یک کشور با این تحریم ها به پیش می رود.

به گفته وی، ارتباط ایران با همسایگان و بازی بین المللی و نوع رفتار با دنیا در این اوضاع ملتهب در مسیر عمران با سرعت خوبی پیش می رود که نیازمند مراقبت و مواظبت و پرهیز از ورود در عرصه هایی که گرفتارمان کند.

وی به نقش استان زنجان در تولید مواد غذایی و صنعتی اشاره کرد و گفت: حرکت رو به جلو و افزایش تاب آوری مردم دغدغه دولت و نمایندگان است؛ افزایش احساس رضامندی مردم کاری سخت تر از اجرای پروژه هاست چراکه به اتکای رضامندی مردم امید در جامعه رشد می کند و وظیفه همه ما افزایش این احساس در مردم است.

وی افزود: وزارت نیرو  1219 پروژه با 5 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار  در استان زنجان در دست اجرا دارد و نیروگاه خورشیدی شمالغرب با 78 میلیارد تومان در زنجان افتتاح شد که به تنهایی از مصرف 3 هزار مترمکعب آب و تولید 10 هزار تن گاز دی اکسید کربن جلوگیری می شود.

استاندار زنجان هم در سخنانی با تبریک هفته دولت اظهار کرد: با توجه به شرایط امروز و تحریم های ظالمانه بر علیه کشور تمام پروژه های استان اولویت بندی شده است و براساس این اولویت ها در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

فتح اله حقیقی خاطرنشان کرد: با 507 پروژه این هفته را آغاز کردیم که 31 درصد کمیت پروژه کاهش یافته ولی ارزش پروژه های افتتاحی 2.8 برابر سال گذشته بوده است که بیانگر توجه ویژه به کیفیت پروژه ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه توجه به موضوعات نوین با اقتصاد دانش بنیان در این دولت مورد توجه ویژه است، افزود: پروژه تصفیه خانه تا سال 93 تنها هشت درصد پیشرفت داشته ولی در دولت این موضوع مورد توجه بوده و امیدواریم طرح توسعه این پروژه با دستور وزیر نیرو ادامه پیدا کند.

استاندار زنجان توسعه آبیاری نوین در سد کینه ورس را مورد توجه قرار دارد و گفت: امیدداریم 200هکتار تحت آبیاری نوین قرار گیرد.

به گفته وی طبق تعهدات انجام شده در خصوص آبیاری نوین در استان 19 هزار هکتار تحت پوشش قرار گرفته 4500 هکتار در دست اجراست و 1500 هکتار در حال واگذاری است.

به گفته استاندار زنجان تعداد پروژه های ابهر و خرمدره 150 پروژه با 170 میلیارد تومان اعتبار است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان هم در سخنانی با اشاره به اینکه طرح در سال 88 کلنگ زنی شد گفت : سال 92 تنها هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشت که در بازدید وزیر نفت نیرو وقت از این پروژه پس از یک و نیم سال توقف کلید خورد.

علیرضا جزقاسمی ادامه داد: از اسفندماه 97 به صورت آزمایشی در مدار بهره برداری قرار گرفت و از آن تاریخ به بعد مردم شهرهای ابهر و خرمدره از آب سالم و بهداشتی بهره مند شدند.

وی خاطرنشان کرد: بخش تصفیه خانه این طرح به بهره برداری رسیده است؛ از مجموع 400 لیتر دبی آب انتقالی در این تصفیه خانه 180 لیتر دبی آب انتقالی برای شهر خرمدره و 220 لیتر دبی آب انتقالی برای شهر ابهر است.

تصفیه خانه آب شرب ابهر و خرمدره 400 لیتر برثانیه ظرفیت دارد؛ طول خطوط انتقال اجرا شده 22.5 کیلومتر در اقطار 400 تا 700 میلیمتر از جنس چدن داکتیل است.

طرح آبرسانی به شهرهای ابهر و خرمدره با اعتبار 522 میلیارد ریال و با هدف تامین آب پایدار و بهداشتی شهرهای ابهر و خرمدره اجرا می شود.

تصفیه خانه / استان زنجان/ اردکانیان وزیر نیرو /سد مراش/ کینه ورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر