کد خبر: 803052 A

در چهارمین روز از هفته دولت؛

نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی استان زنجان در چهارمین روز از هفته دولت با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش ایلنا از زنجان، اولین نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی استان زنجان در شهرستان ابهر، در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با هزینه‌ای بالغ بر ۶.۵ میلیون یورو در مدت زمان ۴ ماه احداث شده و  به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

با بهره‌برداری از این نیروگاه، استان زنجان بیست و هفتمین استان در کشور است که در آن نیروگاه خورشیدیِ مگاواتی احداث شده است.

با توجه به اینکه بیشترین میزان تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی هم‌زمان با اوج تقاضای مصرف برق کشور در فصل تابستان اتفاق می‌افتد، نیروگاه مذکور با تولید بیش از ۱۱ گیگاوات ساعت انرژی بطور سالیانه، ضمن کمک به تأمین این تقاضا در ساعات پیک شبکه سراسری، قادر است مصرف سوخت‌های فسیلی را به میزان ۳،۹۵ میلیون مترمکعب کاهش دهد. بعلاوه، در فرآیند تولید برق کشور باعث صرفه‌جویی ۳ میلیون لیتری مصرف آب در سال شده و مانع از انتشار ۹۵۹۸ تن گاز گلخانه‌ای می‌شود.

میزان اشتغال ایجاد شده در زمان ساخت این نیروگاه ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و ۵۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم بوده است و بیش از ۱۰ نفر نیز به هنگام بهره‌برداری در این نیروگاه مشغول به کار خواهند شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان زنجان در این مراسم گفت: این نیروگاه بزرگترین نیروگاه خورشیدی شمالغرب کشور است و همزمان با حضور وزیر نیرو 25 پروژه دیگر هم افتتاح می شود.

علیرضا علیزاده با اشاره به افتتاح 730 پروزه توزیع با 25 میلیارد تومان ادامه داد: برق رسانی دو روستا در زنجان و طارم بخشی از این پروژه هاست.

وی ادامه داد: با افتتاح این نیروگاه استان زنجان به دارندگان نیروگاه مگاواتی پیوست؛ این دست نیروگاه ها با اقلیم استان همخوانی دارد.

به گفته وی این نیروگاه در مدت چهار ماه به مرحله نهایی رسیده است و جزو  115 نیروگاه تجدید پذیر 350 کیلوواتی کشور است.

 مدیر نیروگاه خورشیدی شمالغرب کشور هم با بیان اینکه 100 درصد سرمایه گذاری برای فاز اول انجام شده است، ادامه داد: آمادگی اجرای فاز دو و سه را داریم.

آرین طاهری خاطرنشان کرد: 35 درصد تجهیزات پروژه خرید داخلی است و به دلیل قرارگیری در مسیر باد منجیل ظرفیت استقرار توربین های بادی را داریم.

نیروگاه خورشیدی/ وزیر نیرو استان زنجان/ سلطانیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر