کد خبر: 799950 A

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

با تاکید بر موثر بودن عوامل اجتماعی در سلامت و یا بیماری افزود: در حال حاضر ثابت شده است که بیش از 80 درصد سلامت و یا بیماری، دلیل اجتماعی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، مصطفی معین، امروز در همایش اخلاق و آداب پزشکی با بیان ارزش‌های اخلاقی درج شدن در سوگندنامه بقراط برای پزشک، گفت: در این سوگندنامه وقف بیمار شدن، رازداری و احراز صلاحیت پزشک از نکات مورد توجه است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه در دوران اسلامی انسان واسطه بین بیمار و خداوند متعال برای بهبود است، افزود: در دین اسلام انتخاب افراد برای شغل پزشکی بسیار مورد تاکید قرار گرفته ولی در حال حاضر این انتخاب در کشور ما از طریق کنکور انجام می‌شود که درست نیست.

معین با تاکید بر اینکه پزشکی قداست دارد، ادامه داد:  پزشک به دلیل همین قداست باید استقلال شغلی هم داشته باشند امری که امروز با اموری مانند مالیات به آن بی‌توجهی می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه با تشریح روند امور مربوط به اخلاق در علم پزشکی گفت: چارچوب این حوزه در  قالب یک کتاب تنظیم شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی،  با بیان اینکه علوم زیستی در حال حاضر یک علم میان رشته‌ای شامل طب، فلسفه و الهیات را هم در بر می‌گیرد، افزود: این علم باید به مسائل و سوال‌های مطرح شده در کمیته‌های تشکیل شده با حضور اساتید همه علوم در برگیرنده پاسخگو باشند.

معین با بیان اینکه پیوند اعضا، باروری حمایتی خارج از رحم، سقط جنین، سلول‌های بنیادی و ... مسائلی هستند که قبلا نبوده است، ادامه داد: پاسخ به این مسائل فقط در حیطه علم پزشکی نیست و ابعاد دیگری از جمله حقوقی دارد که باید با همراهی هم به پاسخ برسند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تشریح فعالیت حوزه اخلاق زیستی در ایران و برگزاری همایشی در این حوزه در سال 84 گفت: نتیجه این همایش در قالب کتاب و آئین‌نامه‌ها تدوین و عملیاتی شده است.

معین ادامه داد: هر چند بیماری‌های فراگیر و عفونی در جامعه از بین رفته است، ولی با تاسف باید گفت که جایگزین این بیماری‌ها، بیماری‌های غیرواگیر شده است که 80 درصد قربانیان آن در جهان سوم هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: سطح آموزش عمومی، سطح درآمد و اشتغال، استحکام خانواده‌ها، دسترسی به خدمات، سطح منزلت اجتماعی، دسترسی به تامین اجتماعی، جهانی شدن، فرار مغزها و ... از عوامل مؤثر بر سلامت جامعه هستند.

وی، همچنین  به سابقه فعالیت اجتماعی پزشکان ایرانی اشاره کرد و گفت: ابوعلی سینا و دکتر قریب نمونه این پزشکان هستند که ضمن ارائه خدمت به مردم برای بهبود سلامت مردم هم تلاش و مبارزه می‌کردند.

معین عدم شناخت جامعه توسط پزشک را مانع ارائه خدمت درست دانست و تصریح کرد: درمانگر، آموزش دهنده، مدافع حقوق و سلامت بیمار، فعالیت در بهداشت عمومی، به روز بودن، محقق بودن، تلاش برای ایجاد امنیت روانی و دادن آرامش به بیمار و ... از جمله ویژگی‌های پزشک است که باید مد نظر قرار گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به چالش مطرح شده در مورد اخلاق در حوزه علم پزشکی اشاره و تصریح کرد: این چالش جهانی است که راه‌کار آن ارائه آموزش منطبق با شرایط روز است که اگر توجه نشود سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سلب اعتماد مردم و تهدید سلامت از عوارض آن است.

وی به تاسیس انجمن‌ها و برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی در حوزه اخلاق پزشکی اشاره و تاکید کرد: آینده جوامع در گرو فعالیت ngo است که اعضا در آن تمرین مدنیت و دفاع از حقوق خود را می‌کنند چرا که نقش دولت‌ها روز به روز کاهش یافته و نقش مردم در اداره امور در حال پررنگ شدن است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران/مصطفی معین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر