سرخط خبرها:
کد خبر: 793462 A

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: ۱۲ هزار حلقه چاه کشاورزی در این استان با دبی حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب، حفر شده و کشاورزان در حال بهره برداری از این چاهها می باشند.

به گزارش ایلنا از زنجان  به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، «یوسف رضاپور» اظهار کرد: با توجه به بحران منابع آب زیرزمینی و ممنوعه شدن دشت ها و اجرای طرح حفاظت و تقویت منابع آب زیرزمینی و با توجه به وابستگی اقتصاد و معیشت مردم به بخش کشاورزی ،اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی از کوچ جمعیت در این مناطق جلوگیری خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان در ادامه افزود: تاپایان سال 97، حدود 3 هزار و 617 حلقه چاه غیر مجاز در استان زنجان از مدار بهره برداری خارج شده است و با مسدود کردن این چاهها حدود 202 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است،

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای این سیاست یعنی انسداد چاههای غیر مجاز، باید با فرهنگ سازی و گفتمان صحیح و منطقی با مردم برخورد شود.                                                                                                     

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان همچنین به نقش کشاورزان در طراحی و برنامه ریزی اشاره کرد و گفت: حذف و عدم توسعه کشت های پرآب بر ، آبیاری نوین و جلوگیری از افزایش سطح زیر کشت، از راهکارهای اصلی برای احیاء منابع آب های زیرزمینی است.

این مقام مسئول افزود: اجرای طرح اصلاح شیوه آبیاری ، کاهش سطح زیر کشت مسدود، کردن چاه های غیر مجاز ، نصب کنتور هوشمند از موارد اساسی است که در صورت رعایت آنها از بحران به وجود آمده عبور خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر