کد خبر: 775202 A

جهانگیری در جلسه ستاد مقاومتی زنجان مطرح کرد:

معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد و حفاظت از اشتغال باید اولویت اصلی در جامعه ایران باشد .

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، اسحاق جهانگیری شامگاه امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان، با اشاره به حضورش در بهره برداری از چند واحد تولیدی کشاورزی در استان، اظهار کرد: محصولات تولیدی واحدهای تولیدی قابلیت ارائه در بازارهای داخلی و بین‌المللی را دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر نقش و تاثیراقدامات مدیران در حوزه تصمیم‌گیریها، گفت: باید بدانیم که ایران کشور بزرگ، قدرتمند، دارای تاریخ و تمدن بوده و نقش تاریخی خود را ایفا کرده و باید از این سابقه حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه اعمال فشار با هدف تسلیم کردن ایران و تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی دنیا در حال انجام است، ادامه داد: هدف امریکا فروپاشی اقتصاد و در تنگنا قرار دادن مردم است.

جهانگیری قطع منابع درآمدی ایران را از اهداف فشارهای اعمالی به ایران اعلام کرد و گفت: هر چند اقتصاد کشور به نفت وابسته است، ولی در همین موضوع هم ایران در منطقه کم‌ترین وابستگی را به نفت دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت  اقتصاد و بودجه کشور ، تاکید کرد: هنر مسئولان ارائه راه‌کار برای اداره کشور و کاهش فشار به مردم است.

جهانگیری اضافه کرد: معیشت مردم ، رونق تولید و ایجاد و حفاظت از اشتغال باید اولویت اصلی در جامعه ایران باشد .

وی همچنین  با تاکید بر لزوم حمایت و حفاظت از بخش‌خصوصی،افزود:باید رونق تولید به معنای کارگروه‌های رفع موانع تولید مد نظر قرار گیرد که در همین اواخر تصمیمات جدیدی در جلسه روسای قوا اتخاذ شده است.

جهانگیری با بیان اینکه محوریت کار باید به اقتصاد مقاومتی داده شود، تاکید کرد: ستادهای اقتصاد مقاومتی باید فعال شوند، تا مردم زندگی آبرومندی داشته باشند که راه‌کار آن استفاده از ظرفیت‌های کشور است و باید با اقتصاد دنیا هم تعامل داشته باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور، با بیان اینکه کاهش اتکای بودجه کشور به درآمدهای نفتی جزو مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است ، ادامه داد: هر چند کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی، یک حرف است ولی باید متوجه بود که این حرف در بطن خود حرف‌های زیادی دارد.

وی با بیان اینکه رونق تولید با حرف عملیاتی نمی‌شود، تصریح کرد: عملیاتی شدن این مهم نیازمند چند اصل از جمله مسکن است که با خود 120 رشته صنعتی را فعال خواهد کرد، همچنین بحث حمل و نقل یکی دیگر از بخش‌ها است و باید متوجه بود که اگر خودروساز زمین بخورد چند صد هزار شغل زمین خواهد شد، لذا این اصول باید مد نظر اقتصاد مقاومتی قرار گیرد.

جهانگیری صادرات را دیگر زمینه فعالیت در اقتصاد مقاومتی و رونق تولید عنوان کرد و گفت: این مهم به صورت همه جانبه باید مد نظر قرار گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه سرفصل هزینه و منابع درآمدی را از مولفه‌های تحت تاثیر در کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت اعلام کرد و گفت: وقتی گفته می‌شود ضروری است هزینه‌ها را کاهش داده شود باید همه دستگاه‌ها خو د را موظف به کاهش بودجه بدانند.

وی ادامه داد: دولت ما جزو معدود دولت‌های ثروتمند است، به طوری که بدهی خارجی ندارد هر آنچه دارد دارایی است و این دارایی نباید به عنوان دارایی شخصی تلقی شود و باید در سال جاری منابع درآمدی داشته باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اتخاذ تصمیمات موثر در  ایجاد منابع جدید ، گفت: باید بودجه و اقتصاد مقاومتی اتفاق بیفتد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف از جمله نیروی انسانی گفت: نمونه این اقدامات استفاده از ظرفیت شرکت‌های دفاعی برای حل مشکلات استان توسط وزیر دفاع است.

جهانگیری زیرساخت‌های استان زنجان را در منطقه شمالغرب کشور مطلوب دانست و گفت: این منطقه از سال‌های قبل محور توسعه تعریف شده بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به  حل برخی از مشکلات از جمله دو خطه کردن راه‌آهن زنجان- تهران به  صورت ویژه تصریح کرد: این پروژه باید با تزریق بودجه به پایان برسد.

معاون اول رئیس‌جمهور حل بسیاری از مشکلات را نیازمند اصلاح ساختار دانست و تاکید کرد: تصمیمات سخت با همدلی و همراهی و پشتیبانی میسر می شود.

جهانگیری /معاون اول رئیس جمهور/ اقتصاد مقاومتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر