کد خبر: 765170 A

معاون استانداری زنجان مطرح کرد:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان با اشاره به اینکه جمعیت کشور رو به کهنسالی است، گفت: کاهش موالید در استان زنجان در سال ۹۶ از ۲۰ هزار و ۱۸۵ به ۱۸ هزار و ۹۷ نفر در سال گذشته رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، خدابخش مرادی نافچی، در جلسه شورای راهبردی جمعیت، استان گفت: جمعیت مبنای تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی است و اطلاعات جمعیت استان زنجان هم کامل است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان لازمه تصمیم گیری مناسب و درست را داشتن اطلاعات دقیق از جمعیت خواند و گفت: با اطلاع از جمعیت استان می‌توان یک نظام عملیاتی مبتنی بر واقعیت ایجاد کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جمعیت کشور رو به کهنسالی است، ادامه داد: کاهش موالید در استان زنجان در سال 96 از 20 هزار و 185 به 18 هزار و 97 نفر در سال گذشته رسیده است.

مرادی با یادآوری اینکه آمار نشان دهنده کاهش موالید و کاهش بعد خانوار و سیر سن جمعیت به مسن بودن است، گفت: در جلسه راهبردی جمعیت باید ماموریت‌ها را تعریف کنیم و برای رفع مشکلاتی همچون کاهش موالید، تسهیل‌گری در ازدواج و غیره که امکان دارد وجود داشته باشد ماموریت داده شود.

وی بر ضرورت مقایسه تغییر وضعیت استان نسبت به کشور تاکید کرد و ادامه داد: بومی سازی کردن سیاست‌های کلی تعریف شده در حوزه جمعیت در مقیاس استان زنجان باید در دستورکار قرار بگیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با اشاره به اینکه موانع توسعه و رشد جمعیت در این جلسات شناسایی می‌شود، گفت: براساس آن باید برای دستگاه‌های اجرایی ماموریت‌های عملیاتی و اجرایی را تعریف کنیم.

به گفته مرادی، در این جلسات راهکارهای برون رفت از مسائل موجود در حوزه جمعیت استان در حوزه کاهش موالید افزایش طلاق و غیره و همچنین برای فعال کردن و پویا کردن جمعیت‌ و تقویت هویت ایرانی ارائه خواهد شد.

جمعیت کشور روبه کهن‌سالی است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر