کد خبر: 759135 A

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبرداد:

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به لحاظ حجمی و عددی، 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود اما به لحاظ ریالی و ارزی برای سه درصد باقیمانده، یک میلیارد و 300 میلیون دلار و برای 97 درصد 550 میلیون دلار هزینه می‌شود.

به گزارش ایلنا از زنجان، سید مرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه  در دولت و مجلس  در برخورد ریشه‌ای با قضایا مشکل داریم که بخشی هم به قوه قضائیه مربوط است، گفت:  قطعا باید فسادی که در برخی از بخش‌ها وجود دارد حل شود، مثلا مواردی چون پرونده پتروشیمی که حدود هفت سال خاک خورده است.

خاتمی، با بیان اینکه گاها استراتژی صادرات و واردات نیز در کشور ما مشکل دارد یعنی چیزهایی را وارد می‌کنیم که در داخل موجود است، یا گاها ارز گرفته شده ولی کالا وارد نشده یا وارد شده و در مسیر توزیع واقعی نرفته است، گفت: اینها همه قابل ردیابی و پیگیری است اما متاسفانه در مسیر اجرا و نظارت دولت نقش خود را به درستی ایفا نکرده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: برخی از مشکلات نیز در بحث واگذاری‌ها رخ می‌دهد، یعنی یک بخش به مبلغی بسیار کمتر از آن چیزی که ارزش دارد واگذار می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه ما باید در تولیدات به سمتی برویم که این تحریم‌ها ما را دچار مشکل نکند، گفت: برای مثال درست است که به لحاظ حجمی و عددی، 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود اما به لحاظ ریالی و ارزی برای سه درصد باقیمانده، یک میلیارد و 300 میلیون دلار و برای 97 درصد 550 میلیون دلار هزینه می‌شود.

خاتمی، با بیان اینکه ما باید به تدریج به سمتی برویم که یارانه‌ها را حذف کنیم که البته این موضوع فعلا در مجلس رای نیاورد، افزود: بر همین اساس مجلس به سمتی رفت که کالا برگ الکترونیکی را عملیاتی کند که امیدواریم با این امر مردم کالاهای اساسی خود را با یارانه دریافت کنند.

وی ادامه داد: خرید به موقع محصولات کشاورزی با قیمت مناسب، پیگیری برای راه‌اندازی خطی ریلی( خط ریلی واصل  تهران- تبریز به همدان- سنندج) و اختصاص اعتبار مورد نیاز  برای آغاز عملیات اجرایی از دیگر موضوعاتی است که پیگیری شده است.

خاتمی ادامه داد: همچنین به دنبال این هستیم که برای مناطق کارگرنشین از لحاظ بهداشتی شرایطی بهتر از آن چه هست را فراهم کنیم.

وی یادآورشد:  به دنبال این هستیم که موازنه بین نیروهای بومی و غیر بومی صورت گیرد و  توازن برقرار شود.

خاتمی،  در باره گرو کشی نمایندگان مجلس در استیضاح وزرا نیز گفت: ما در مجلس هستیم که جوش مردم را بزنیم و هر چیزی که ما را از این مسیر خارج کند نباید رخ دهد، اما اینکه در مجلس چنین چیزی رخ می‌دهد، در حاشیه آن است اما شخصا وزیری را به خاطر درخواست شخصی باز خواست نکرده‌ام.

وی تصریح کرد: نماینده مجلس باید در مرز قانون حرکت کند و وزیر نیز باید در مدار قانون وظایف خود را انجام دهد که اگر این نظم به هم بریزد قطعا حاشیه ایجاد کرده و مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

خاتمی همچنین درباره برخی از حرکات نمایشی و رسانه‌ای کردن آنها از جمله برخی از اقدامات استاندار زنجان نیز گفت:  اگر مسوولی وظایف اصلی خود را انجام دهد و همزمان با آن یک سری اقدامات دیگر را نیز انجام دهد، به عقیده بنده بد نیست.

نماینده مردم ماهنشان، ایجرود و دهستان‌های قلتوق و بوغداکندی در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره میزان درآمد و حقوق نمایندگان نیز اظهار کرد: حقوق نمایندگان نرم مشخصی دارد، یعنی در محدوده قانون خدمات کشوری است، فرضا بنده بیش از ۲۵ سال کارمند دولت بودم و الان نیز همان حقوق دولتی را می‌گیرم، (منهای مزایای مستمر که در دوران کارمندی تعلق می‌گرفت) مبلغی که کمتر از  7 میلیون تومان است.

 

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر