کد خبر: 741341 A

در شورای راهبردی جمعیت استان زنجان مطرح شد؛

معاون تحقیقات و پژوهش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تأکید بر اهمیت توجه دستگاه‌ها به شاخص بیکاری و طلاق ، از تدوین 55 برنامه تفصیلی با مشارکت دستگاه های ذیربط خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، خدابخش مرادی در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان، با اشاره به اهمیت توجه به تحولات جمعیت گفت: توسعه بدون جمعیت پویا و فعال و اثربخش محقق نخواهد شد.

وی با تأکید بر اهمیت اسنادبالادستی، بالاترین سیاست را سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری دانست و از همه دستگاه‌های عضو و موثر خواست تا هرچه زودتر این سیاست‌ها را در حوزه مسئولیت‌های خود تبیین کنند.

مرادی گفت: امروز تحقیقات مراکز دانشگاهی باید جنبه کاربردی داشته باشد، خاطر نشان کرد تحقیقات باید در حوزه مسئله شناسی باشد و نتایج آن مسائل مطرح شده را پاسخ دهد.

وی با اشاره بر متفاوت بودن مناسبات فرهنگی و اجتماعی استان ها و مناطق مختلف، بر لزوم بومی بودن مدل‌های اجرایی در رابطه با جمعیت و خانواده و ازدواج طلاق تأکید کرد. 

معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان در رابطه با ارائه آمار صحیح جمعیت و تحولات جمعیتی، همکاری بین بخشی در ثبت موالید با اداره ثبت احوال را خواستار شد. و اختلاف درآمار ارائه شده را غیر قابل پذیرش دانست و آمار دقیق را لازمه برنامه ریزی عنوان کرد.

 وی همچنین از مسئولان ثبت احوال خواست همه تسهیلات لازم در صدور شناسنامه را انجام دهند. 

رئیس سازمان ثبت احوال نیز با اشاره به اینکه قبل از انقلاب 21 هزار وششصد و چهل و پنج ولادت ثبت شده در ثبت احوال و جود داشت، باعلام ثبت 17هزار و دویست و سه ولادت در سال 97 گفت: بیش از 99 درصد ولادت‌ها در مهلت قانونی ثبت می شود. 

 شغلی معاونت تحقیقات و پژوهش دانشگاه علوم پزشکی نیز در این جلسه با ارائه سند توسعه استان در امور زنان و خانواده، 5علت عمده طلاق را اعتیاد و خیانت و دخالت اطرافیان و بیکاری عنوان کرد و از افزایش میزان طلاق و کاهش ازدواج در استان خبر داد. وی با اعلام رشد منفی جمعیت در سالهای اخیر، گفت: شاخص امید به زندگی در استان از میانگین کشوری بالاتر است و میانگین آن را 75 سال عنوان کرد. وی میزان فرار از منزل زنان و دختران را ½ در هر 100 هزار نفر اعلام کرد. و گفت در استان زنجان تعداد معتادین زن دستگیر شده پایین تر از کشور است و شیب آن منفی است.

شغلی همچنین با تأکید بر اهمیت توجه دستگاه ها، به شاخص بیکاری و طلاق ، از تدوین 55 برنامه تفصیلی با مشارکت دستگاه های ذیربط خبر داد.

شورای راهبردی جمعیت استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر