کد خبر: 737402 A

حجت الاسلام محمدعلی خسروی:

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آواها و سرودها از رشته‌های ارزشمند هنر است، گفت: تمام رشته‌های هنر دریچه ای از عالم ماده به سوی عالم معناست.

به گزارش ایلنا از زنجان، حجت الاسلام محمدعلی خسروی، در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره شکوه شکیبایی حضرت زینب(س) آواها و سرودها، با بیان اینکه آواها و سرودها از رشته‌های ارزشمند هنر است، گفت: تمام رشته های هنر دریچه ای از عالم ماده به سوی عالم معناست.

به گفته این مقام مسئول، جهان دو رو دارد؛ یک طرف ظاهر جهان است که با حواس پنجگانه آن را احساس می‌کنیم؛ حقیقت اصلی وجه باطنی دارد که هنرمند می‌تواند روزنه ای به سوی باطن باز کند که با حواس ظاهری امکان دارد.

وی ادامه داد: هنرمند کسی است که به عالم روح ومعنا پی برده است و می خواهد با هنر خود دیگران را به آن عالم سیر دهد؛ غریضه زیباپسندی از حواسی است که هنرمتد از آن طریق وارد می شود و به معانی عالم درون می رسد.

حجت الاسلام خسروی با اشاره به اینکه هنرمند با هنر خود از ملک به ملکوت می رسد، ادامه داد: توجه به علم خداوند همان ورود به دنیا ملکوت است؛ هنر باید رمزو راز داشته باشد و هراندازه رموز در هنر بیشتر باشد، تاثیرگذاری آن بیشتر است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشارکت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه قرآن همواره بشر را به دیدن با تامل در ملکوت سماوات و ارض دعوت می کند، گفت: این گونه نگاه کردن انسان را تغییر می دهد.

وی با بیان اینکه یک سرود وآوا می تواند به اندازه چندین سخنرانی، انسان را به عالم معنا متصل کند، گفت: قرآن در قالب هنر نازل شده است، به گونه ای که دو سوم قرآن استعاره و کنایه است.

این مقام مسئول با بیان اینکه حضرت زینب(سلام الله) الگوی صبر است،گفت: قرآن کریم می فرماید خداوند با صابران است و آن حضرت به مقام رضای الهی رسیده است.

به گفته وی مشکل امروز جامعه این است که ملکوت را درک نکرده ایم، اگر انسان جمال مطلقی که برجهان حاکم است، را درک کند، مشکلی نخواهد داشت؛ بسیاری از ناهنجاری ها اجتماعی را می‌توان از طریق درک ملکوت حل کرد.

جامعه قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنر برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر