کد خبر: 706273 A

استاندار زنجان تاکید کرد:

استاندار زنجان با اشاره به هزینه بالای مشاوره روانشناسی و ازدواج ، بر تصویب و اجرای طرح آموزش‌های لازم تأکید کرد و از مسئولان خواست سند سلامت جوانان را با توجه به شرایط استان، بومی‌سازی و عملیاتی کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، فتح اله حقیقی استاندار زنجان، در بیست و هفتمین جلسه ساماندهی امور جوانان با موضوع سلامت جوان ضمن یادآوری رشادت های جوانان در چهل سال گذشته و امروز، از مسئولان خواست از ارائه آمارهای مربوط، بدون بیان شاخص ها و مقایسه با آمار کل کشور خودداری کنند.

استاندار زنجان، با بیان اهمیت سلامت جوانان، افزود: تغذیه نادرست منشأ بیماری‌های قلبی و عروقی و اضافه وزن در بین جوانان و مردم است.

حقیقی، با توجه به تهدید بیماری‌های قلبی عروقی و اضافه وزن ،گفت: اقدامات لازم در این رابطه از وظایف مدیران است.

به گفته استاندار زنجان ضروری است که موضوع سلامت جوانان اجتماعی شود.

وی،  با بیان اینکه استان زنجان در جرم های امنیتی و اجتماعی از استان های موفق و جزو 3 استان اول کشور است، بر ظرفیت الگوسازی استان زنجان در اجرای برنامه های پیشگیری از این آسیب ها تاکید کرد.

حقیقی همچنین با تأکید بر توجه جزئی تربه مسائل جوانان از مسئولین خواست در این رابطه از موازی کاری اجتناب کنند و با هماهنگی با یکدیگر اقدامات لازم را انجام دهند، تا بهره مندی لازم صورت بگیرد.

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان نیز در این جلسه در گزارشی با اعلام اینکه 20 در صد جمعیت استان زنجان را جوانان تشکیل می‌دهند، گفت: از تعداد 212410 نفر جمعیت 29-18 سال 89/3 درصد در سیستم سلامت استان تشکیل پرونده داده اند.

وی با بیان اینکه در استعمال دخانیات در بین جوانان  رتبه 14 کشور هستیم،  از ترویج روز افزون قلیان بین جوانان استان ابراز تأسف کرد.

 وی، در ادامه با بیان اینکه هربار مصرف قلیان برابر با 100 نخ سیگار است، شیوع آن در بین دختران و پسران جوان را خطر بزرگی دانست.

قزلباش، گفت میزان ابتلا به سرطان در مجموع نسبت به کشور پایین است اما در مورد سرطان معده در مردان استان زنجان در رده ی اول است و دلیل آن را هم تغذیه نادرست عنوان کرد.

وی همیچنین با بیان اینکه28/3 درصد بیماران تیروئیدی در استان جوانان هستند توجه ویژه به این موضوع را خواستار شد.

قزلباش در پایان اعلام کرد: در بین مبتلایان به ویروس اچ ای وی که تا کنون شناسایی شده اند فقط 13 درصد جوانان هستندکه البته این آمار ازبین41 درصد افرادی است که تاکنون شناسایی شده اند.

استانداری زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر