کد خبر: 704948 A

استاندار زنجان:

استاندار زنجان با اشاره به اینکه هر چه به امر پژوهش در کشور بها داده شود، به همان اندازه توسعه و بهره‌وری در جامعه ارتقا پیدا می‌کند، گفت: توجه به پژوهش نماد توسعه کشور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، فتح‌الله حقیقی امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری، گفت: هرچه پژوهش های انجام شده بصورت کاربردی‌تر بوده و قابلیت اجرایی داشته باشد، ریسک تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهد.

استاندار زنجان با بیان اینکه ایران از نظر پژوهش در دنیا رتبه 16 و در منطقه رتبه نخست را دارد، تصریح کرد: در زمان حاضر سهم ایران از یک درصد پژوهش های برتر دنیا، 2.6 درصد است.

به گفته حقیقی امروز رقابت اقتصادی در جهان مبتنی بر 12 رکن است که ما در رکن نخست آن یعنی پژوهش جایگاه بالایی داریم ولی درباره ارکان دیگر که ناظر به تبدیل پژوهش به ثروت است، چندان موفق نبوده ایم.

وی با اشاره به اینکه اکنون کمتر از 10 درصد پژوهش ها در دانشگاه‌ها کاربردی است و این رقم نیازمند افزایش است، تاکید کرد: ارتقای بخش پژوهش مستلزم تحقق اعتبار 4 درصد پژوهش در بودجه است.

استاندار زنجان هزینه بخش خصوصی در پژوهش نیز کمتر از 10 درصد اعلام کرد و گفت: ضروری است این میزان نیز ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه طی 15 سال گذشته رشد پژوهش در کشورهای اسلامی هفت برابر شده، در حالی که این میزان در ایران 24برابر رشد داشته است، اضافه کرد: اگر دست کم 50 درصد این پژوهش ها به ثروت تبدیل می‌شد اتفاق های خوبی رقم می خورد.

حقیقی ، با اشاره به تلاش‌ها و حرکت‌های قابل توجهی در حوزه پژوهش از جمله راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری، گسترش فعالیت‌های دانش‌بنیان و توسعه رشته‌های 'بین رشته‌ای' در کشور انجام شده که قابل کتمان نیست، ادامه داد: امروز استفاده از روش‌های فناورانه موجب ارتقای امنیت ملی بهره گیری از علوم هایتک به ویژه در دستیابی به دانش نظامی کشور است.

به گفته حقیقی رشد شاخص‌های پژوهش یکی از نمادهای بالندگی فرهنگی در جامعه است.

استاندار زنجان، با اشاره به اینکه در حوزه مدیریت نیز تکیه بر پژوهش باعث می شود از موازی کاری دست برداریم چون موازی کاری ناشی از شخصی شدن اهداف و کارها است، تصریح کرد: هیات های اندیشه ورز به منظور بهره گیری از نقطه نظرات اساتید و نخبگان برای پیشبرد برنامه های توسعه استان راه اندازی می شود.

به گفته استاندار زنجان فرصت های توسعه در استان بیشتر از موانع است که باید امیدوار بود تا  با پژوهش های کاربردی، تصمیم سازی علمی را به چرخه عمل در بیایید.

در پایان این مراسم از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری استان تجلیل شد.

استانداری زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر