کد خبر: 673857 A

بهنام اوجاقلو مطرح کرد:

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، تصریح کرد: در حال حاضر با هدف مدیریت منابع آبی و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی، کشت انواع محصولات با نیاز آبی کمتر و سازگار با منطقه در استان زنجان دنبال می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، بهنام اوجاقلو با بیان اینکه زعفران از جمله گیاهان دارویی است که نیاز چندانی به آب نداشته و در برابر کم آبی و خشکی نیز مقاوم است، خاطرنشان کرد: به غیر از گل ها مابقی اندام‌های گیاه زعفران مقاوم به سرماست و این در حالی است که خوشبختانه گلدهی این گیاه در استان زنجان به‌طور قطع با سرما مواجه نشده و لذا این محصول در روند محصول‌دهی از سرمازدگی در امان خواهد بود.

وی بیان داشت: گیاه زعفران همچنین در مقایسه با سایر محصولات زراعی و باغی مقاوم به شوری است و این موضوع سبب می‌شود تا از منابع آبی که کیفیت چندان مطلوبی ندارند نیز در روند تولید و پرورش این محصول در استان زنجان استفاده شود.

اوجاقلو عنوان کرد: کشت زعفران در استان زنجان اواخر خرداد و اوایل تیرماه نیز امکان‌پذیر است ولی در حال حاضر زمان مناسب کشت نیمه دوم شهریور تا نیمه‌نخست مهرماه تعیین شده طوری‌که در هر صورت قبل از 15 مهر اولین آبیاری بعد از کشت حتما باید انجام گیرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان زمان برداشت محصول زعفران در استان را نیمه نخست آبان ماه اعلام و تصریح کرد: در حال حاضر سه شرکت پشتیبان در استان زنجان از صفر تا 100 تولید محصول زعفران در استان را پیگری می‌کنند طوریکه مکان‌یابی و بررسی‌های اولیه عرصه مورد نظر برای کشت، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارایه اطلاعات و مشاوره‌های لازم به بهره‌برداران، تامین نهاده‌ها و بازاریابی و بازاررسانی محصول از طریق این شرکت‌ها انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه متقاضیان برای تامین پیاز مورد نیاز خود و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به واحد باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه کنند، اضافه کرد: در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان زنجان به غیر از برخی مناطق طارم مستعد کشت زعفران هستند.

اوجاقلو با اشاره به پیش‌بینی کشت 6 هکتار زعفران طی سال جاری در استان زنجان خاطرنشان کرد: امسال سطح زیر کشت زعفران در استان به 40 هکتار می رسد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه گیاه زعفران بعد از حدود سه سال به اوج باردهی خود می رسد، تصریح کرد: در حال حاضر 25 هکتار از مزارع زعفران استان در اوج باردهی قرار دارد و برآورد می شود برداشت زعفران امسال در استان به 60 کیلوگرم برسد.

 وی متوسط عملکرد زعفران در استان زنجان را 5 کیلوگرم در هکتار اعلام و بیان کرد: زنجیره تولید زعفران حدود یکسال است که در استان راه اندازی شده است.

جهاد کشاورزی استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر