کد خبر: 231110 A

کار‌شناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت زنجان:

کار‌شناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان زنجان، گفت: ویروس ایدز به تدریج قدرت دفاعی بدن را کاهش داده و با یک سرماخوردگی ساده عفونت به سراغ افراد ایدزی می‌آید و انسان مبتلا در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌ها نمی‌تواند مقاومت کند.

کار‌شناس بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان زنجان، گفت: ویروس ایدز از راه هوا، غذا، آب، دست دادن، حرف زدن، استخر، توالت، بوسیدن و تماس‌ها و روابط عادی اجتماعی مانند سوار شدن در اتوبوس و تاکسی از شخص آلوده به شخص سالم سرایت نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، نیلوفر کنگاوری، کار‌شناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان زنجان، شامگاه دیروز(۱۵آذر) در جمع بیماران کلیوی، ایدز را یکی از بیماری‌های ویروسی واگیردار عنوان کرد و گفت: ایدز از طریق استفاده مشترک از سرنگ و سوزن آلوده، آمیزش جنسی با افراد آلوده به ویروس ایدز، تیغ آلوده در آرایشگاه‌ها، انتقال خون و فرآورده‌های خونی آلوده و مادر آلوده به کودک انتقال می‌یابد و ۶۵ درصد کل موارد ابتلا به ایدز در ایران از طریق استفاده از سوزن و سرنگ مشترک آلوده است.

کنگاوری پاشیدن مایعات آلوده به چشم، انتقال از راه بزاق، استفاده مشترک از وسایل تیز نافذ و تماس‌های زیرپوستی را از دیگر راه‌های انتقال ویروس ایدز برشمرد و تصریح کرد: ۹۲ درصد انتقال در ۲ ماه آخر بارداری و ۶۵ درصد حین زایمان انجام می‌شود و میزان انتقال از راه شیر مادر ۱۴ الی ۲۹ درصد است.

وی مهم‌ترین خطر ایدز را از بین رفتن قدرت دفاعی بدن دانست و افزود: ویروس ایدز به تدریج قدرت دفاعی بدن را کاهش داده و با یک سرماخوردگی ساده عفونت به سراغ افراد ایدزی می‌آید و انسان مبتلا در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌ها نمی‌تواند مقاومت کند.

کنگاوری علائم این بیماری را تب، خستگی، تهوع، استفراغ، برفک دهان و عفونت برشمرد و ادامه داد: ویروس ایدز از راه هوا، غذا، آب، دست دادن، حرف زدن، استخر، توالت، بوسیدن و تماس‌ها و روابط عادی اجتماعی مانند سوار شدن در اتوبوس و تاکسی از شخص آلوده به شخص سالم سرایت نمی‌کند.

وی ادامه داد: حشرات از قبیل پشه عامل انتقال ویروس ایدز نیستند چرا که ویروس ایدز فقط در بدن انسان رشد می‌کند و در مایعات بدن است و در محیط بیرون این ویروس بلافاصله از بین می‌رود.

این کار‌شناس بیماری‌های غیرواگیر به افرادی که سر سوزن یا اجسام برنده و نوک تیز به بدنشان فرورفته باشد توصیه‌ای کرد و گفت: بلافاصله با آب و صابون و مواد ضدعفونی کننده، محل مورد نظر را شستشو و ضدعفونی کنند و برای اقدامات بعدی به درمانگاه شماره ۷ واقع در خیابان ۷ غربی اعتمادیه که به صورت رایگان و محرمانه آزمایش HIV را برای عموم افراد انجام می‌دهد، مراجعه کنند.

وی در پایان، بیشترین شیوع سنی بیماری ایدز را ۲۵ الی۳۴ سال عنوان کرد و افزود: ایدز درمان ندارد و تنها باید از آن پیشگیری کرد و افراد مبتلا به ایدز از طریق عفونت‌ها وسرطان‌ها می‌میرند و از زمانی که ویروس ایدز وارد بدن می‌شود تا مثبت شدن آزمایش با توجه به سیستم دفاعی بدن افراد، ماه‌ها و هفته‌ها به طول می‌انجامد.

انتقال خون ایدز ایران بارداری تاکسی حشرات درمان زایمان سرماخوردگی ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر