کد خبر: 220787 A

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان تاکید کرد:

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان, از اهمیت این وعده غذایی در رشد دانش آموزان و بهبود یادگیری آن ها خبر داد.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، گفت: ایجاد عادت در کودکان جهت صرف صبحانه از مهم‌ترین وظایف والدین و مدارس است. چرا که هنگام صبح، قند خون به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند و اگر به مدت چند ساعت این قند از طریق غذا تامین نشود، دسترسی سلول‌های مغز به منبع غذایی یعنی‌‌ همان قند، دچار مشکل شده و یادگیری و تمرکز حواس مختل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، مقصود خدیاری امروز شنبه(۱۷آبان) با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا در زنجان، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین نیازهای بدن نیاز به غذاست، هر فرد، روزانه باید سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده مناسب میل کند.

خدایاری اضافه کرد: عدم توجه کافی به تغذیه، نوع، شیوه مصرف صحیح و به اندازه آن موجب سوءتغذیه خواهد بود و سوء تغذیه عامل کوتاهی قد؛ کاهش رشد جسمی و توانمندی ذهنی، کاهش بهره هوشی وافزایش احتمال ابتلا به بیماریهاست.

خدایاری، داشتن آگاهی در جهت پیشگیری از ایجاد سوء تغذیه را از ضروریات دانسته افزود: تغذیه خوب در سرعت رشد کودکان در سنین مدرسه موثر است و کمبود‌های تغذیه‌ای کودک را از رشد بالقوه‌ای که می‌تواند داشته باشد باز می‌دارد.

این مقام مسئول، در آموزش و پرورش استان زنجان، از والدین خواست تا در ایجاد الگوی صحیح و محیط مناسب برای کودک تلاش کنند تا رفتارهای درست غذایی در آن‌ها شکل گرفته و تقویت شود.

خدایاری با اشاره به اهمیت صبحانه به عنوان مهم‌ترین وعده غذایی دانش آموزان گفت: ایجاد عادت در کودکان، جهت صرف صبحانه از مهم‌ترین وظایف والدین و مدارس است چرا که هنگام صبح قند خون به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند و اگر به مدت چند ساعت این قند از طریق غذا تامین نشود، دسترسی سلول‌های مغز به منبع غذایی یعنی‌‌ همان قند، دچار مشکل شده و یادگیری و تمرکز حواس مختل می‌شود.

رئیس اداره سلامت و تندرستی افزود: کودکانی که صبحانه صرف نمی‌کنند در انجام تکالیف ریاضی کارآیی کمتری دارند و قدرت خلاقیت وابتکار آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این، گرسنگی پنهان صبح تا ظهر باعثتحلیل عضلانی و لاغری ناصحیح شده و حتی در طولانی مدت بیماریهای گوارشی ایجاد می‌کند ضمن اینکه دریک رژیم عادی غذایی حدود ۲۵-۲۰ درصد انرژی روزانه باید از طریق صرف صبحانه تامین می‌شود.

آموزش و پرورش استان اداره کل آموزش و پرورش استان خلاقیت دانش آموزان رشد سلامت صبحانه قند لاغری مغز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر