کد خبر: 766723 A

با توجه به زمین‌گیری هواپیمای بوئینگ مکس به دلیل دو سقوط مرگبار طی شش ماه اکنون امید می‌رود که این هواپیما بتواند پس از ماه‌ها تعلیق پرواز بار دیگر در آسمان اوج بگیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز،  مقام‌های سازمان هواپیمایی آمریکا در نشست با اتحادیه هواپیمایی سازمان ملل متحد در اظهاری غیر رسمی به رویترز اعلام کردند که به احتمال زیاد در پایان ماه ژوئن امکان پرواز بوئینک ۷۳۷ مکس ایجاد می‌شود و این مسئله به تایید مقام‌های مربوط نیز رسیده است.

مطابق این گزارش در صورت عملی شدن این تاییدیه و از سر گیری پرواز این هواپیما بوئینگ دیگر نیاز نیست که خسارت بیشتری به شرکت‌های هواپیمایی برای زمین‌گیر شدن این هواپیما به خصوص در فصل شلوغ تابستان پرداخت کند.

پس از دو سقوط وحشتناک این مدل هواپیما که مجموعا منجر به کشته شدن ۳۴۶ نفر در دو خط هوایی اندونزی و اتیوپی شد، شرکت‌های هواپیمایی جهان از پرواز این هواپیما که پرفروش‌ترین هواپیمای بوئینگ نیز به حساب می‌آمد، جلوگیری کردند.

به گفته مقام‌های آگاه، مسئولان اتحادیه هواپیمایی آمریکا و مقام‌های مسئول بوئینگ و همینطور اتحادیه هواپیمایی سازمان ملل متحد در نشست هشت ساعته‌ای به گفت‌وگو در این مورد نشسته و به نتایج مشخص و امیدوار کننده‌ای رسیده اند.

«دن الول» مدیر اجرایی سازمان هواپیمایی آمریکا بعد از نشست فورت ورث تگزاس از ارائه هر گونه جزئیات به خبرنگاران خودداری و اظهار کرد که در هر صورت این هواپیما به چرخه هواپیمایی با بیشترین امنیت پرواز باز خواهد گشت و تا مطمئن نشدن از ایمنی آن و رفع تمامی نواقص قبلی به آن مجوز پرواز داده نخواهد شد و هیچ عجله ای نیز در این مورد وجود نخواهد داشت.

سهام بوئینگ به عنوان بزرگ‌ترین شرکت هواپیماسازی دنیا در روز سه‌شنبه شش دهم درصد کاهش داشت. این در حالیست که پس از سقوط هواپیمایی اتیوپی ارزش سهام این شرکت ۴۰ میلیارد دلار کاسته شد.

سازمان هواپیمایی آمریکا اعلام کرده است که تا زمانی که نهاد های ناظر بین المللی همه به این اجماع نرسند که این هواپیما صلاحیت پرواز دارد، به این هواپیما اجازه اوج‌گیری در آسمان نخواهد داد.

بوئینگ هنوز زمان مشخصی را به سازمان هواپیمایی آمریکا برای نهایی شدن تاریخ اتمام بازنگری در این هواپیما اعلام نکرده است.

«شاز بیکر» مدیر روابط عمومی بوئینگ اعلام کرد: «زمانی که نتایج تحقیقات سازمان هواپیمایی آمریکا به طور دقیق به ما اعلام شود، ما نیز تاریخ دقیقی را برای پرواز این هواپیما در نظر خواهیم گرفت.»

مقام‌های آگاه سه شرکت بزرگ هواپیمایی آمریکا به رویترز گفته اند: «در صورت صدور مجوز پرواز بوئینگ هر هواپیما نیاز به ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساعت زمان برای بازنگری نرم افزاری خود دارد و همینطور نیازمند زمان مشخصی برای آموزش خلبانان با نرم افزار جدید است.»

معاون سازمان هواپیمایی آمریکا در روز پنج شنبه اعلام کرد: «پس از صدور مجوز پرواز این هواپیما حدود یک هفته زمان نیاز است که هواپیماهای زمین گیر شده به خدمات‌دهی بازگردند و البته به این نکته باید توجه داشت که بسیاری از این هواپیماها در طول مدت عدم پرواز، سرویس های دوره‌ای خود را انجام نداده‌اند که این خود نیازمند زمان است.»

 

boeing-hearing

سازمان هواپیمایی آمریکا در صورت تایید پرواز این هواپیما در پایان ژوئن با توجه به فصل شلوغی تابستان باید شاهد تغییر در برنامه‌های پروازی شرکت‌های هواپیمایی باشد.

بوئینگ مکس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر