کد خبر: 1080327 A

گزارش ایلنا از آخرین وضعیت پروژه مسکن‌مهر ؛

با گذشت 14 سال از آغاز ساخت پروژه مسکن مهر در حال حاضر احداث 8 هزار واحد هنوز به پایان نرسیده، حدود 30 هزار واحد درگیر پرونده‌های حقوقی و 25 هزار واحد فاقد متقاضی هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مسکن مهر به عنوان بزرگترین پروژه ساخت و ساز مسکن در طول تاریخ کشور،  سال 86 کلید خورد. وزیر وقت راه و شهرسازی در آن زمان اعلام کرد این مگا پروژه که فقط در حوزه شهری ابعاد آن دو میلیون و 200 هزار واحد است، تا پایان دولت دهم به پایان می‌رسد. از سوی دیگر قرار بر این بود که مخاطب این پروژه کلان مسکنی دهک‌های کم‌درآمد باشند اما نه‌تنها این پروژه پرهزینه که باعث افزایش پایه پولی کشور و بالا رفتن نرخ تورم شد در دولت دهم به سرانجام نرسید بلکه در مناطق خوش آب‌و هوا به مسکن دوم برخی از خانوار تبدیل شد.

مسکن مهر با تمام نواقص و معایب و ساخت وساز های نیمه کاره بدون زیرساخت‌های شهری که تنها شکلی از سرپناه داشتند بر دوش دولت بعد گذاشته شد و هرچند پروژه پرخرجی بود اما دولت یازدهم و دوازدهم خود را متعهد به اجرا و تکمیل این پروژه داشت به طوری که طبق گزارش‌های رسمی وزارت و راه وشهرسازی 60 درصد از واحدهای مسکن مهر در دو دولت یازدهم و دوازدهم تحویل شد.

یادمان باشد برخی از این واحدها بدون برق و گاز و حتی مسیر دسترسی در دولتی که ملقب به دولت مهر بود به اقشار کم درآمد تحویل داده شد و برخی از واحدها سه سال از زمان ساخت آنها گذشته بود اما به دلیل نبود انشعابات شهری خالی از سکنه مانده بودند.

اما سیاست وزارت راه وشهرسازی در 8 سال گذشته تحویل این واحدها به شرط دارا بودن خدمات شهری بوده و واحدی بدون آب و برق و گاز تحویل نشد.

هر چند که پرونده مسکن مهر در اغلب استان‌های کشور بسته شده اما در پردیس همچنان مسکن مهر در حال ساخت است چراکه در سال‌های 91 و 92 بیش از تعداد واحدهای تعریف شده در فازهای مختلف مسکن مهر، ثبت نام صورت گرفته بود و در طول چند سال گذشته برای این مازاد ثبت‌نام کنندگان هیچ تصمیمی گرفته نشد و محمد اسلامی در سال 98 دستور احیای حق این افراد و ساخت مسکن مهر در پردیس برای آنها را داد.

احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت مسکن مهر اظهار داشت: تا پایان مردادماه که عمر خدمت دولت است تمام واحدهای مسکن مهر به غیر از واحدهایی که ساخت آنها سال گذشته شروع شده (جاماندگان مسکن مهر پردیس)تحویل داده می شود.

وی با بیان اینکه 8 هزار واحد مسکن مهر در پردیس در حال ساخت است، ادامه داد: عمده این واحدها هم در مرحله نازک کاری قرار دارد و امیدواریم که در سه ماه آینده هم ساخت این واحدها به  پایان برسد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر افزود: تعدادی از افراد در سال‌های گذشته در سایت مسکن مهر پردیس ثبت نام و آورده اولیه را هم واریز کرده بودند اما واحدی برای آنها در نظر گرفته نشده بود و از سال گذشته ساخت واحد برای این تعداد را آغاز کردیم و در حال حاضر روند پیشرفت فیزیکی آنها بسیار خوب است.  

اصغری مهرآبادی با اشاره به کاهش تعداد واحدهای فاقد متقاضی تاکید کرد: در بسیاری از استان ها واحدهای فاقد متقاضی کمتر از 300 واحد است و در سراسر کشور از تعداد 117 هزار واحد فاقد متقاضی به عدد حدود 25 هزار واحد رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه تعدادی از واحدهای مسکن مهر درگیر مسائل حقوقی هستند، اظهار داشت: مراجع قضایی به تدریج درباره این پرونده ها رای می‌دهد و واحدهای درگیر مراجع قضایی هم کمتر از 30 هزار واحد است که البته این ارقام به روز نیست و مربوط به یک ماه گذشته است.  

        

 

تورم درآمد دولت مسکن مهر وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر