کد خبر: 242939 A

روز گذشته؛

در پایان سفر دو روزه دکتر واعظی رییس کمیسیون مشترک ایران – ترکیه و نماینده ویژه رییس جمهور در امور ترکیه به آنکارا، تفاهم نامه حمل و نقل جاده ای به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید.

در پایان سفر دو روزه دکتر واعظی رییس کمیسیون مشترک ایران – ترکیه و نماینده ویژه رییس جمهور در امور ترکیه به آنکارا، تفاهم نامه حمل و نقل جاده ای به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید.

به گزارش ایلنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه مشترک با وزرای اقتصاد، توسعه، تجارت و گمرک و رییس کل بانک مرکزی ترکیه ضمن تبادل نظر در مورد مسایل بانکی, تجاری, مالی و سرمایه گذاری، با اشاره به سفر خرداد ماه سال جاری دکتر روحانی به آنکارا و تبادل تفاهم نامه های اقتصادی و اجتماعی در این سفر بر اجرایی شدن این تفاهمات تاکید کرد.

وی در ادامه با توجه به سفر آتی رییس جمهور ترکیه به تهران، خواستار تفاهم بر روی زمینه های جدید همکاری و تهیه اسناد مورد نظر شد و اظهار امیدواری کرد در این سفر زمینه های جدید همکاری شناسایی و به توافق طرفین برسد.

دکتر واعظی همچنین حصول به هدف تعیین شده در تجارت را لازمه بسترسازی توسعه همکاریهای بانکی و گمرکی و توسعه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و ریلی دانست و بر ایجاد پنجره واحد گمرکی تاکید کرد.

وی با اشاره به تفاهمات صورت گرفته با مقامات حمل و نقل ترکیه در خصوص تسهیل در عبور و مرور کامیون های دو طرف، این قوانین را زمینه ساز افزایش تجارت بین دو کشور دانست و خواستار همکاری بیشتر وزارتخانه های مربوط ایران و ترکیه در این خصوص شد.

در این دیدار، طرفین با اشاره به هدف گذاری حصول به تجارت ۳۰ میلیارد دلاری دو کشور تا پایان سال آتی، با تاکید بر ضرورت گسترش ارتباط بخش خصوصی ایران و ترکیه خواستار زمینه سازی حضور تجار دو طرف در بازارهای دو جانبه و سایر کشورهای منطقه شدند.

در ادامه جلسه مشترک، دکتر واعظی از وزرای توسعه, گمرک و تجارت ترکیه جهت سفر به تهران دعوت کرد.

لازم به یادآوری است سفر دکتر واعظی به دستور رییس جمهور و به منظور پیگیری تفاهمات سفر دکتر روحانی به آنکارا و نیز زمینه سازی سفر رییس جمهور ترکیه به ایران و پیگیری باقی مسایل فیمابین صورت گرفت که منجر به مبادله تفاهمنامه حمل و نقل با هدف حمایت از کامیون داران ایرانی و جلوگیری از ازدحام در مرزهای خروجی ترکیه شد.

اقتصاد ایران ایران و ترکیه ترکیه جاده حمل و نقل روابط عمومی رییس جمهور سرمایه گذاری گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر