کد خبر: 242409 A

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در همایش داده های عظیم، با اشاره به گسترش این فناوری ها در جهان، بر لزوم بسترسازی جهت بومی سازی و بکارگیری این داده ها در کشور تاکید کرد.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در همایش داده های عظیم، با اشاره به گسترش این فناوری ها در جهان، بر لزوم بسترسازی جهت بومی سازی و بکارگیری این داده ها در کشور تاکید کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خوانساری، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال بسترسازی لازم برای بومی سازی و بکارگیری داده های عظیم در کشور است که در این راستا با برگزاری همایش های مختلف در صدد شناساندن این فناوریها است.

وی با بیان این که در حوزه فناوری نوین، توسعه صنعت و بومی سازی را باید مد نظر داشت، گفت: در جایگاه کلان بحثخدمات، استانداردها و زیرساخت های مورد نیاز در هر فناوری باید بررسی شود و پس از آن لازم است به موضوع آموزش، پژوهش و ترویج فناوری‌های نوظهور پرداخته شود.

دکتر خوانساری با بیان این که در بحثفناوری‌های نوظهور آینده نگاری و آینده پژوهی جزو اهداف پژوهشگاه محسوب می شود گفت: درخصوص ورود به نسل پنجم شبکه های مخابراتی نیز برای شش ماه دیگر برنامه ریزی لازم انجام شده است.

وی افزود: در همایش‌هایی که در این مورد برگزار می‌شود هدف اولیه توسعه صنعت فناوری‌های نوظهور است.

وی در خصوص بیگ دیتا و فرصت هایی که این فناوری در کشور می تواند به وجود می آورد، خاطرنشان کرد: کاربرد داده های عظیم در تحلیل داده‌های بدون ساختار به منظور پیش‌بینی و بهینه‌سازی آینده ضروری است.

وی افزود: تا دهه اول سال ۲۰۰۰ داده‌ها اکثرا ساختارمند بودند، اما به واسطه حضور اینترنت امروزه بیش از ۸۰ درصد از داده‌ها بدون ساختار هستند که از طریق رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها تولید می‌شوند.

دکتر خوانساری با اشاره به این‌که ایران یکی از تولید‌کنندگان این نوع داده‌ها است، تصریح کرد: باید بدانیم که از بازار ۲۵ میلیارد دلاری داده‌ها چه سهمی به ایران تعلق دارد.

رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به این‌که برگزاری چنین برنامه‌هایی در زمینه‌ فناوری نوظهور تاثیر‌گذار خواهد بود، ابراز امیدواری کرد که از فرصت به دست آمده در این همایش برای آشنایی بیشتر با این حوزه و برنامه ریزی در این زمینه بهره برداری کرد.

ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اینترنت جهان رسانه فناوری فناوری اطلاعات و ارتباطات مد وبلاگ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر