کد خبر: 219481 A

معاون شرکت فرودگاه ها:

در حال حاضر ۳۳ شرکت هواپیمایی خارجی در ایران فعال هستند که طی سال گذشته در مجموع بالغ بر ۳ میلیون مسافر توسط این شرکت ها جابه جا شد.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در حال حاضر ۳۳ شرکت هواپیمایی خارجی در ایران فعال هستند که طی سال گذشته در مجموع بالغ بر ۳ میلیون مسافر توسط این شرکت ها جابه جا شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، محمد خداکرمی گفت: براساس پیش بینی های ایکائو پروازهای منطقه ای دارای بیشترین رشد در سال های آتی در مقایسه با پروازهای داخلی و بین المللی است و در ایران علاوه بر افزایش پروازهای عبوری، درخواست شرکت های هواپیمایی خارجی برای جابه جایی مسافر در کشور، بیشتر از گذشته است.

وی امنیت آسمان ایران را مهمترین دلیل برای افزایش تقاضای شرکت های هوایی خارجی برای فعالیت در کشور دانست و گفت: درگیری های کشورهای منطقه باعثشده پروازهایی که مقصد یا مبدأشان کشورهای حاشیه خلیج فارس یا بعضی از کشورهای شرق آسیا است، آسمان ایران را جایگزین مسیر قبلی کنند.

خداکرمی خاطرنشان کرد: ایران به دلیل ضریب امنیت بالا پذیرای بیشترین پرواز عبوری در یک ماه گذشته بوده به گونه ای که در حال حاضر در طول شبانه روز فضای ایران پذیرای بیش از ۹۰۰ فروند هواپیمای خارجی است که این تعداد در طول تاریخ هوانوردی کشور بی سابقه بوده است.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به جاذبه های ایران برای شرکت های هواپیمایی خارجی، افزود: هم اکنون شهرهای مختلف ایران در زمینه جذب گردشگر زیارتی و گردشگر معمولی جاذبه های بسیار زیادی دارند که این امر باعثمی شود، مسافران خارجی زیادی وارد کشور شوند.

به گفته وی، در بازار حمل و نقل هوایی ایران شرکت های ایرانی بسیار فعال هستند به همین نسبت شرکت های هواپیمایی خارجی منطقه ای و فرامنطقه ای پروازهای خود را برقرار کرده و به جابه جایی مسافران هوایی می پردازند.

خداکرمی از صدور حدود ۴۵ هزار مجوز پروازی در مسیرهای خارجی توسط سازمان هواپیمایی کشوری برای ۶ماهه ابتدای امسال خبر داد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری افزود: ۷ شرکت هواپیمایی خارجی در سال های اخیر از بازار ایران خارج شده اند که برخی از آنها همچنان پروازهای فوق العاده و موردی در ایران برقرار می کنند.

وی علت خارج شدن برخی از شرکت های هوایی خارجی از ایران را مسائل اقتصادی و داخلی آن شرکت ها دانست و گفت: به عنوان مثال رفتن شرکت آریانا افغان ربطی به ایران ندارد بلکه این شرکت ناوگانش را کاهش داده و پروازهای کمتری را انجام می دهد و اکنون نیز شرکت کام ایر جایگزین آن شده است.

خداکرمی افزود: مکاتباتی نیز با برخی از این شرکت ها انجام شده که برخی از آنها برای بازگشت به آسمان ایران ابراز تمایل کرده اند.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری تأکید کرد: در حال حاضر شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا به ایران پرواز دارند و ارتباط آنها با فرودگاههای ایران برقرار است و این گونه نیست که شرکت های بزرگ از ایران رفته باشند.

خداکرمی با اشاره به سودده بودن ایران برای شرکت های هواپیمایی خارجی، تأکید کرد: به دنبال این هستیم که شرکت های داخلی نیز از پروازهای بین المللی سهم خوبی داشته باشند و به همین دلیل به دنبال حفظ تعادل بین شرکت های خارجی و داخلی هستیم و این تعادل در حال حاضر برقرار است.

امور بین الملل ایران حاشیه خلیج فارس حمل و نقل روابط عمومی سازمان سازمان هواپیمایی کشوری فرودگاه کشورهای منطقه مسائل اقتصادی مسافران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر