کد خبر: 210063 A

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛

در حال حاضر ساخت و تکمیل سایت‌های مسکن‌ مهر زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت به بنیاد مسکن داده شده است که ساخت و تکمیل ۳۴۵ هزار واحد مسکن را در دست اجرا داریم که ساخت ۲۶۵ هزار واحد آن تا به امروز به اتمام رسیده است که این آمار بیشتر از آمار ساخت سایت‌های مسکن مهر بالای ۲۵ هزار نفر بوده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست خبری خود از ساخت و دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد روستایی تا ۱۵ سال آینده خبر داد و گفت: طرح بهسازی و نوسازی بنیاد مسکن تا سال ۱۴۰۵ ادامه خواهد داشت و طبق این مصوبه سالی دویست هزار مسکن روستایی نوسازی و بهسازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا تابش با اشاره به اقدامات بنیاد مسکن در حوزه مسکن شهری و تکمیل مسکن مهر گفت: ساخت و تکمیل مسکن مهر با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن است که ۳۴۵ هزار و احد مسکن مهر را در دست ساخت داریم.

یک میلیون و ۴۲۲ هزار واحد مسکن روستایی نوسازی و بهسازی شد

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه طرح نوسازی و بهسازی مسکن روستایی از اواخر دوره ریاست جمهوری دولت هشتم شروع شد، گفت: بر اساس این مصوبه سالانه باید ۲۰۰ هزار مسکن روستایی بهسازی و نوسازی شود. این طرح که از اوایل سال ۸۴ کلید خورد تا به امسال ادامه داشت و قرار است تا سال ۱۴۰۵ هم ادامه داشته باشد.

تابش با بیان اینکه سهمیه نوسازی و بهسازی سال ۹۳ در بودجه نیامده است، گفت: هنوز سهمیه سال ۹۳ برای بهسازی و نوسازی در ۲۰۰ هزار واحد را دریافت نکرده‌ایم اما از آنجایی که در یکی از سال‌ها به جای ۲۰۰ هزار واحد تعداد ۴۰۰ هزار واحد نوسازی شد طبق برنامه پیش رفته‌ایم.

وی با بیان اینکه در طرح نوسازی و بهسازی برای یک میلیون و ۶۲۸ هزار واحد مسکن روستایی با بانک‌ها قرارداد بسته ایم گفت: تاکنون طبق این قرارداد نوسازی و بهسازی یک میلیون و ۴۲۲ هزار واحد به اتمام رسیده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در طول این بازه زمانی تسهیلات بانک‌ها به بنیاد مسکن برای اجرای این طرح ۱۲ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان با بهره ۵ درصد بوده است.

بدهی بیش از هزار میلیاردی بنیاد مسکن به بانک‌ها

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از افزایش تسهیلات بانکی برای متقاضیان بهسازی خانه‌های روستایی خبر داد و گفت: در گذشته تسهیلات بانکی برای طرح نوسازی و بهسازی مسکن روستایی ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که سقف این تسهیلات به ۱۵ میلیون تومان رسید.

تابش با بیان اینکه بانک‌ها با همان سود ۵ درصد به متقاضیان تسهیلات نوسازی و بهسازی وام بانکی می‌دهد درباره نحوه پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات به بانک‌ها گفت: قرار بر این است که مابه‌التفاوت نرخ سود با نرخ رایج مسکنی که بانک مرکزی تعیین می‌کند در بودجه در نظر گرفته شود.

وی درباره میزان بدهی بنیاد مسکن و دولت به بانک‌ها بابت پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات گفت: در سال ۹۲ که سال بدی در بودجه بود بنیاد مسکن توانست ۵۲ میلیارد تومان از بدهی خود به بانک‌ها بابت مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات بپردازد و در حال حاضر هم بنیاد بدهی یک هزار و ۲۰۰میلیارد تومانی به بانک‌ها دارد.

رفع کمبود ۵۰۰ هزار واحدی مسکن روستایی تا ۱۵ سال دیگر

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه با اجرای طرح نوسازی و بهسازی مسکن روستایی کمبود ۵۰۰ هزار واحدی مسکن روستایی را تامین می‌کنیم گفت: تا سال ۱۴۰۵ قطعا ۷۰ درصد مسکن روستایی بی‌دوام و کم‌دوام مقاوم سازی می‌شوند که اگر بخواهیم این میزان را به صددرصد برسانیم باید عدد نوسازی ۲۰۰ هزار واحدی در سال را افزایش دهیم.

۵ میلیون و ۸۹۰ هزار خانه روستایی در کشور

تابش با اشاره به تعداد خانه‌های روستایی در کشور، اعلام کرد: طبق گزارش مرکز آمار در سال ۹۰ پنج میلیون و ۱۷۳ هزار واحد مسکن روستایی در کشور وجود داشت که این عدد در سال ۹۳ به ۵ میلیون ۸۹۰ هزار رسیده است.

تدوین طرح جامع مسکن روستایی

رئیس بنیاد مسکن از تهیه طرح جامع مسکن روستایی در بنیاد مسکن خبر داد و گفت: در حال حاضر تدوین طرح جامع مسکن روستایی را در دست مطالعه داریم که قطعا این طرح مزیت‌های برجسته‌ای نسبت به سایر طرح‌های اجرا شده در کشور خواهد داشت.

تابش با اشاره به مهمترین مزیت این طرح گفت: مهمترین مزیت طرح جامع مسکن روستایی ساخت مسکن از منابع اعتباری بانک هاست نه پرداخت پول پرقدرت بانک مرکزی.

وی به سایر مزیت‌های این طرح اشاره کرد و گفت: این طرح یک حرکت کاملا آگاهانه و با یک شتاب متناسب با وضعیت معیشتی و قدرت پرداخت و قدرت مالی دولت است.

بهسازی و نوسازی ۳۰۴ هزار واحد مسکن حادثه دیده

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای روستایی که در حوادثطبیعی تخریب شده‌اند گفت: از سال ۸۴ تا امسال بنیاد مسکن ۳۰۴ هزار واحد مسکن حادثه دیده روستایی را مقاوم‌سازی و نوسازی کرده اند.

وی با اشاره به مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی حادثه دیده در سال ۹۲ و ۹۳ گفت: در این بازه زمانی ۷۲ هزار و ۳۶۳ واحد مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده‌ است که بیش از ۴۱ هزار واحد آن تعمیراتی بوده است.

وی درباره سقف تسهیلات داده شده به روستاییان حادثه دیده برای تعمیرات و ساخت مسکن گفت: سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی ۲۵ میلیون تومان است که ۵ میلیون تومان از آن بلاعوض بوده و سقف تعمیرات واحدهای مسکونی حادثه دیده ۱۰ میلیون تومان است که ۲ میلیون آن بلاعوض بوده است. همچنین مجموعه اعتبارات استانی و ملی مسکن روستایی هزار میلیارد تومان برای سال ۹۳ بوده است.

برنامه‌های بنیاد مسکن برای مسکن شهری

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به برنامه‌های بنیاد مسکن شهری، گفت: در حال حاضر ساخت و تکمیل سایت‌های مسکن‌ مهر زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت به بنیاد مسکن داده شده است که ساخت و تکمیل ۳۴۵ هزار واحد مسکن را در دست اجرا داریم که ساخت ۲۶۵ هزار واحد آن تا به امروز به اتمام رسیده است که این آمار بیشتر از آمار ساخت سایت‌های مسکن مهر بالای ۲۵ هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: طبق برنامه تا پایان سال ۴۰ هزار واحد مسکن مهر زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت ساخته می‌شود و مابقی آن در صورت تامین زیرساخت ها نیمه دوم سال ۹۴ به اتمام می‌رسد.

تابش با اشاره به یکی دیگر از برنامه‌های بنیاد مسکن در مسکن شهری، گفت: خیرین مسکن‌ساز یکی دیگر از برنامه‌های بنیاد مسکن در بخش مسکن شهری است که تاکنون ۲۸ هزار واحد را با کمک خیرین مسکن‌ساز در دست ساخت داریم که ساخت ۱۰ هزار واحد آن به اتمام رسیده و تا پایان سال ۷ هزار واحد آن هم به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین مابقی این واحدها سال آینده تکمیل خواهد شد.

تابش با اشاره به طرح مسکن اجتماعی که بخشی از آن در وظایف بنیاد مسکن تعریف شده است گفت: طرح مسکن اجتماعی در حال حاضر در دست تدوین توسط مشاور است و نمی‌توان جزییات از آن بیان کرد.

تابش با اشاره به تولید مسکن برای خانه‌های کم درآمد گفت: بنیاد مسکن تا پایان سال ساخت ۵ هزار واحد مسکونی در حوزه شهری را برای خانواده‌های کم درآمد به بهره‌برداری می رساند.

انقلاب اسلامی بانک مرکزی بودجه پول تسهیلات بانکی خانواده درآمد ریاست جمهوری مسکن مسکن مهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر