کد خبر: 243326 A

وزیرکشور در نشست خبری با همتای عراقی‌:

وزیر کشور عراق تاکید کرد با توجه به تغییر ساختار امنیتی و واگذاری امنیت از سرفرماندهی ارتش به وزارت کشور عراق مایلیم تجربیات جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف مختلف امنیتی و انتظامی را بررسی و مورد استفاده قرار دهیم.

رحمانی فضلی و محمد سالم الغبان وزرای کشور ایران و عراق پس از یک ساعت گفتگو در خصوص مسائل فی مابین در نشست مشترک خبری با حضور نمایندگان رسانه های مختلف بین المللی شرکت کردند.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در این نشست خبر با تأکید بر همکاری‌های همه جانبه بین دو کشور در سطوح ملی از مذاکرات بعمل آمده برای فعال سازی بیش از پیش همکاری بین استان‌های مرزی دو کشور خبر داد.

وزیر کشور از پیشنهاد طرف عراقی در خصوص برگزاری نشست مشترک استان‌های مجاور ایران و عراق و استقبال جمهوری اسلامی ایران از این پیشنهاد خبر داد.

وی در تشریح جلسه با همتای عراقی خود نیز گفت: ما در این دیدار مسائل مختلف امنیتی و انتظامی را بررسی کردیم، همچنین ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود را در زمینه‌های مختلف در سطح ملی و منطقه‌ای به عراق ارائه دهد.

رحمانی فضلی ابراز کرد: از مردم عراق به دلیل پذیرایی خوبی که از زوار ایرانی در ایام اربعین داشتند تشکر می‌کنیم و برنامه‌ریزی کردیم تا کارگروه مشترکی برای خدمت‌رسانی به زوار ایرانی داشته باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه امینت عراق را امنیت ایران می‌دانیم، تصریح کرد: ‌ همکاری با دولت عراق را جزو وظایف دینی و اسلامی خود می‌دانیم و امیدواریم این همکاری‌ها ادامه داشته باشد.

سالم الغبان وزیر کشور جمهوری عراق نیز در این نشست خبری با تأکید بر وجوه مشترک سیاسی، فرهنگی و دینی بین دو کشور علاوه بر پارامتر مهم همسایگی جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران را دارای سابقه مستمر پشتیبانی از مردم و دولت عراق پس از سقوط رژیم سابق دانست.

الغبان همچنین با یادآوری حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت جدید عراق اعلام کرد ایران همواره در کنار عراق بوده و از ملت عراق از جمله در مبارزه با تروریسم داعش حمایت کرده است.

وزیر کشور عراق تاکید کرد با توجه به تغییر ساختار امنیتی و واگذاری امنیت از سرفرماندهی ارتش به وزارت کشور عراق مایلیم تجربیات جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف مختلف امنیتی و انتظامی را بررسی و مورد استفاده قرار دهیم.

رحمانی فضلی وزیر کشور ایران در این نشست ضمن تشکر از همکاری های مردم و مسؤولین عراق از جمله وزارت کشور و همینطور استانداران نجف و کربلا و متولیان حرمین امام حسین و حضرت ابولفضل علیهما سلام از مذاکره برای تشکیل کارگروه مشترک بمنظور برنامه ریزی برای خدمت گزاری هرچه بیشتر به همه زائرین ایرانی و غیر ایرانی اربعین حسینی در سال‌های آینده خبر داد.

وزیر کشور همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص تأمین امنیت زائرین ایرانی در طول سال و در همه ایام ضمن یادآوری فقدان هرگونه مشکل امنیتی در خصوص یک و نیم میلیون زائر ایرانی در مراسم اربعین امسال از پیگیری مشترک معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و نماینده طرف عراقی برای گسترش بیش از پیش تأمین امنیت زائرین ایرانی در عراق خبر داد.

امام حسین ایران ایران و عراق جمهوری اسلامی ایران دولت عراق کربلا مبارزه با تروریسم وزارت کشور وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر