کد خبر: 135241 A

نوبخت در جمع خبرنگاران: / ۲ /

با توجه به ظرفیت اقتصادی ایران و توانمندی ما امیدواریم که همان‌گونه که مجلس نیز برابری نرخ ریال و دلار را تصویب کرد، اقتصاد کشور نیز خود را با این مسئله تنظیم کند.

سخنگوی در خصوص تاثیر ارائه سبد کالایی دولت بر حل مشکلات جامعه عنوان کرد: اگر افراد برای تامین نیازهای خود سبد کالایی در اختیار داشته باشند به جای مراجعه به بازار که فشار تقاضا و متعاقب آن قیمت را افزایش می‌دهد، به شکل مستقیم کالای خود را دریافت می‌کند در واقع ما بخشی از تقاصای مردم را تامین می‌کنیم که شاید بتواند فشار تورمی را کاهش دهد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد باقر نوبخت در ادامه سخنان خود در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه روز گذشته وزیر ارشاد سومین کارت زرد دولت را از مجلس دریافت کرد در حالی که این مسئله برای دولت گذشته در سال ‌اخر اتفاق افتاد، گفت: همه واکنشهای دولت در قبال کنش ‌نمایندگان مجلس در چهار‌چوب قانون تعبیر می‌شود. از این جهت وزراء ضمن اینکه به وظایف قا نونی خود ادامه می‌دهند با توجه به آیین نامه داخلی مجلس به هر سوالی که از سوی نمایندگان مطرح شود پاسخ‌گو خواهند بود.
وی افزود: درمورد اینکه طرح این سوالات با چه انگیزه‌ای صورت می‌گیرد و آیا وزاری مورد سوال باید غیر از پاسخ رفتار دیگری داشته باشند، گفت: ما معتقدیم که راه دیگری چیز پاسخ قانونی موجه وجود ندارد، چرا که ما با محیطی شفاف و ما مردمی هوشمند و فهیم مواجه هستیم که همه چیز را مورد مدا‌قه دارند و نسبت به همه رفتار‌ها ارزیابی می‌کنند.
نوبخت با بیان اینکه مردم هم فرصت دارند تا دیدگاه خود را نسبت به رفتار خدمت‌گزاران خود در قوه مقننه و ‌مجریه اعلام کنند، گفت: انتخابات مجلس همیشه فرصتی بوده تا مردم رضایت و عدم رضایت خود را به نمایندگان اعلام کنند، همانطور که انتخابات ریاست جمهوری نیز فرصتی است تا مردم نظر خود را به عملکرد دولت نشان دهند.
وی افزود: ما بدون دغدغه و با توجه به اینکه مردم هوشمندی و ارزیابی لازم را دارند، بیش از اینکه وقت خود را به چالش‌های فی‌مابین اختصاص دهیم به پاسخگویی می‌پردازیم، ضمن اینکه حق نمایندگان را نیز محترم می‌شماریم و آن‌ها می‌توانند در چهار چوب قانون اساسی سوال کنند.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور همچنین در خصوص مسئله تشخیص و مکانیزم مشخص شدن دهک‌های جامعه گفت: یکی از مسائل مهم و حساس در ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شناسایی جمعیت‌هایی است که باید طبق ماده ۷ متناسب درآمدهای خود از یارانه‌ها استفاده کنند، بنابراین در این خصوص کمیته‌ای مامور شده و کارهای مطالعاتی را انجام داده است. یکی از مبنای تصمیم‌گیری ما در این تبصره اجمالی قطعاً گزارشاتی است که این کمیته ارائه می‌دهد.
سخنگوی دولت با تاکید بر حمایت دولت از بخشهای تولیدی گفت: بانک مرکزی در جهت تامین سرمایه‌های ثابت و سرمایه‌های در گردش واحدهای تولیدی خود را موظف می‌داند که بازار تولید را در کنار بازار سرمایه تقویت کند، اما دولت ضمن حمایت از تولید به مردم هم فکر می‌کند.
وی تصریح کرد: وقتی قیمت ارز حالت صعودی پیدا می‌کند، روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد اما در برخی موارد با کاهش قیمت ارز برخی دستگاه‌ها قیمت خود را تغییر نمی‌دهد در این موارد نیز دولت در کنار مردم است و از حقوق مردم دفاع می‌کند دستگاه‌ها نیز باید خود را با تغییرات قیمت‌ها متناسب کنند.
سخنگوی‌ دولت در خصوص تک‌نرخی شدن قیمت ارز نیز گفت: اگر منظور از تک‌نرخی شدن این است که در همه جا یک نرخ مورد استفاده قرار گیرد باید بپذیریم که در هیچ‌کجا چنین چیزی وجود ندارد، اما با توجه به ظرفیت اقتصادی ایران و توانمندی ما امیدواریم که همان‌گونه که مجلس نیز برابری نرخ ریال و دلار را تصویب کرد، اقتصاد کشور نیز خود را با این مسئله تنظیم کند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا دستور مبارزه با ویژه خواری در مورد اطرافیان دولت رعایت خواهد شد، گفت: قطعاً دولت با هر نوع تخلفی چه در مجموع ستاد دولت و چه در بیرون برخورد می‌کند. ‌‌ همان طور که آقای روحانی نیز در برنامه‌های انتخابی خود اعلام کرد نسبت به این مسئله حساسیت خاصی دارند، اما نباید در این مورد با اقدامات شتاب زده و سطحی تصمیم گیری کرد، قطعاً در این مورد بررسی می‌شود و اگر لازم باشد برخورد خواهیم کرد.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس ‌جمهور در خصوص انتقال پاییتخت و جلوگیری از مهاجرت از شهرهای بزرگ توسط دولت، یادآور شد: در خصوص انتقال مرکز سیاسی کشور دولت مصمم است تا کاستی‌ها را برطرف کند وشخص رئیس جمهور از زمانی که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی حضور داشت به مطالبات مربوط به این مسئله پردا خت و در مرکز تحقیقات استراتژیک نیز آن را تکمیل کرد که حتی کتابی نیز در دست تالیف دارد که امیدوارم زود‌تر منتشر شود، در این کتاب به ضرورت انتقال مرکز سیاسی کشو تاکید شده است.
وی افزود: در صورتی که امکانات به شکل متوازن در شهر‌ها توزیع شود، هیچ کسی ترجیح نمی‌دهد که در هوای آلوده شهرهای بزرگ زندگی کند. همه ما می‌دانیم که شهرهای کوچک فضای مطلوب‌تری برای زندگی دارند. خوشبختانه امروز شرایط خوبی در بحثهای تحصیلی و بهداشتی در شهرهای کوچک فراهم شده است.
در ادامه نوبخت در خصوص تاثیر ارائه سبد کالایی دولت عنوان کرد: اگر افراد برای تامین نیازهای خود سبد کالایی در اختیار داشته باشند به جای مراجعه به بازار که فشار تقاضا و متعاقب آن قیمت را افزایش می‌دهد، به شکل مستقیم کالای خود را دریافت می‌کند در واقع ما بخشی از تقاصای مردم را تامین می‌کنیم که شاید بتواند فشار تورمی را کاهش دهد.

آیین نامه داخلی مجلس ارز اقتصاد کشور انتخابات مجلس ایران حقوق دلار سرمایه معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر