کد خبر: 123329 A

رییس جمهور در نشست خبری: / ۴ /

در این مذاکرات طرف مقابل با موضعی یکسان و برابر نه از بالا بلکه از موضع پایین حضور یافته بود و همین مساله موجب شد که این مذاکرات به خوبی پیش برود و من امیدوارم که در مذاکرات بعدی با چنین اراده ای ادامه یابد.

رییس‌جمهور گفت: دنیا باید بداند اگر می خواهد مانع از توسعه ایران شود اینکار امکان پذیر نیست، چرا که حق هسته ای ایران با توسعه گره خورده است واز سوی دانش هسته ای متعلق به ایران و بومی شده است

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در ادامه نشست خبری پیش از ظهر امروز گفت: نتایج این توافقات اولیه است و با اتمام این مذاکرات جامع و نهایی آغازمی شود و خوشحالیم که در طی ۱۰ سال احیر هرچند به شکل موقت و غیر دائم به این سطح از توافقات با قدرتهای بزرگ دست یافته ایم.

وی اظهار داشت: مذاکرات جامع که از امروز کلید می خورد می تواند مذاکرات نهایی و پایانی باشد. من از همین تریبون اعلام می کنم که از سوی تهران اراده ای جدی وجود دارد و امیدواریم که این اراده نیز در طرف مقابل همانند این مذاکرات وجودداشته باشد.

وی با بیان این که زمانی مذاکرات پیش خواهد رفت که طرف مقابل نیز در موضعی برابر و یکسانی باشد، خاطر‌نشان کرد: در این مذاکرات طرف مقابل با موضعی یکسان و برابر نه از بالا بلکه از موضع پایین حضور یافته بود و همین مساله موجب شد که این مذاکرات به خوبی پیش برود و من امیدوارم که در مذاکرات بعدی با چنین اراده ای ادامه یابد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به این که ملت ایران به دنبال بمب هسته ای نیست، گفت: امیدواریم کسانی نباشند که یک سال دیگر بیایند و بگویند که ما مانع از ساخت سلاح هسته ای از سوی ایران شده ایم. این یک جوک خنده دار است ما هیچ وقت به دنبال سلاح هسته ای نبوده ایم و گزارشهای اژانس نیز تایید کننده همین مساله است.

روحانی در ادامه افزود: دنیا باید بداند اگر می خواهد مانع از توسعه ایران شود اینکار امکان پذیر نیست، چرا که حق هسته ای ایران با توسعه گره خورده است واز سوی دانش هسته ای متعلق به ایران و بومی شده است و ما آماده ایم با دنیا و اژانس همکاری کنیم تا شبهات افریده شده در طی این سالها حل شود

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید بگویم این موفقیت حاصل شده در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و درسایه حمایت های بی دریغ ملت ایران و همچنین در سایه تلاشهای بی وقفه تیم دیپلماتهایمان در طی مذاکرات و همچنین کمک سایر نهادهای دیگر مانند شورای عالی امنیت ملی و مجلس محترم شورای اسلامی و دیگر نهادها بوده است.

وی ادامه داد: یاد همه شهیدان بویژه شهدای هسته‌ای که با تلاش و فعالیت خود و با نثار خون و زندگی خود موجب شدند این فناوری به کمال برسد گرامی می‌داریم. امروز ما می‌توانیم بگوییم ایران جزو کشورهای دارای فناوری هسته‌ای از جمله فناوری غنی‌سازی است که البته این فناوری نیز ادامه خواهد یافت.

وی افزود: فناوری هسته‌ای ما با تلاش و کوشش سازمان انرژی اتمی و رئیس این سازمان و همه اندیشمندان به مسیر خود ادامه می‌دهد‏، البته در روزهای آینده پس از بازگشت تیم مذاکره کننده آنها جزئیات این مذاکرات را به شکل تفصیلی تبیین خواهند کرد.

رئیس جمهور همچنین در ادامه اظهارات خود با حضور خانواده شهدا و با ارائه لوح یادبود از این خانواده‌ها تقدیر کرد و گفت: این موفقیت در سایه تلاش‌های همه اندیشمندان هسته‌ای بویژه شهدای هسته‌ای به ثمر رسید که زندگی خود را نثار کردند. ما به این خانواده‌ها افتخار می‌کنیم که در این مسیر عزیزترین فرد خود را تقدیم کردند و همواره نیز به این ایثار افتخار می‌کنند و ما هم به همه آنها افتخار می‌کنیم.

روحانی افزود: انشاءالله خداوند همه ما را در این مسیر کمک کند تا این توسعه را ادامه دهیم. من به همه فعالان اقتصادی می‌گویم که از امروز فعالیت شما آغاز خواهد شد. ما مسیر را هموارتر کردیم و از امروز کوشش و تلاش شما باید شروع شود.

وی گفت: همچنین به مردم ایران عرض می‌کنم که ما هر چه داریم از ایستادگی، وحدت، انسجام و حمایت‌های بی‌دریغ شما داریم. حماسه ۲۴ خرداد را مردم آفریدند. امروز این موفقیت از ثمرات همان حماسه سیاسی است که دولت به آن افتخار می‌کند.

روحانی خاطر نشان کرد: ما افتخار می‌کنیم که توانستیم پیش از پایان مهلت ۱۰۰ روزه که در واقع فردا آغاز صدمین روز شروع به کار دولت یازدهم است به این موفقیت برسیم. انشاءالله این موفقیت‌ها به کمک شما ادامه خواهد یافت.

ایران حماسه سیاسی دولت سازمان انرژی اتمی سلاح هسته ای شورای عالی امنیت ملی مردم ایران مقام معظم رهبری ملت ایران هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر