کد خبر: 997442 A

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان خبر داد:

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، از دستگیری باند پنج نفره حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای شهرستان ایذه خبر داد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از سایت اداره کل میراث فرهنگی استان، سرهنگ رامین مکناوی امروز سه‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه، ضمن اشاره به گزارش مسئول پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شهرستان ایذه، اظهار کرد: درپی اطلاعات دریافتی از مخبران محلی مبنی بر حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای توابع شهر دهدز، رسیدگی به این موضوع در دستورکار قرار گرفت.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، گفت: پس از دریافت دستور مراجع قضائی، نیروهای پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شهرستان با همکاری نیروی انتظامی و هماهنگی دادستان عمومی و انقلاب شهر دهدز پس از کمین سه ساعته، در اقدامی غافلگیرانه و پلیسی، ۵ سوداگر اشیای فرهنگی تاریخی را دستگیر کردند.

مکناوی با برشماردن ادوات حفاری کشف و ضبط شده از متهمان، عنوان کرد: یک قبضه کلت کمری دارای شماره سازمانی، دو دستگاه بی‌سیم و یک دستگاه خودروی پراید، از جمله ادوات کشف شده از متهمان است.

وی در پایان یادآور شد: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز به ‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع است و متهمان به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند و اشیاء مکشوف به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت ضبط می‌شود.

 گفتنی است؛ این پرونده به منظور دستگیری متهمان احتمالی دیگر، همچنان مفتوح و در حال بررسی است.

 

حفاران غیرمجاز در شهرستان ایذه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر