کد خبر: 995778 A

همزمان با آغاز هفته کتاب‌خوانی صورت خواهد گرفت؛

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، همزمان با آغاز هفته کتاب و کتاب‌خوانی از برگزاری یک هزار و ۵۵۱ برنامه، پویش و مسابقه در حوزه کتاب‌خوانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، عباس حسین زاده امروز شنبه ۲۴ آبان ماه در گفت‌وگوی ویدئویی (زنده)، با اصحاب رسانه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی اظهار کرد: ۲۸امین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی با شعار دانایی و مانایی از امروز ۲۴ آبان ماه آغاز و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، گفت: درحال حاضر ۱۸۰ کتابخانه نهادی و ۴۱ کتابخانه مشارکتی در استان مشغول به فعالیت هستند که به ازای هر ۲۵ هزار نفر، ۱.۱۷ کتابخانه در خوزستان دایر هستند. همچنین در ۴۱ روستا هم نیز دارای کتابخانه هستیم اما این درحالی است که حدود ۲۴۰ روستا هم نیز با جمعیت بیش از یک هزار نفر از داشتن کتابخانه محروم هستند.

حسین زاده افزود: به ازا هر ۱۰۰ نفر ۲ متر و ۱۰ سانتی‌متر مربع فضای سرانه کتابخانه‌ای در استان وجود دارد.

او می‌گوید: درحال حاضر بیش از ۲ میلیون ۶۲۶ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های خوزستان، موجود هست و تعداد ۱۲۳هزار و ۷۱۸ نفر هم نیز عضو هستند که به‌طور میانگین از هر ۱۰۰ نفر در استان تنها سه نفر عضو کتابخانه هستند.

توزیع متناسب زیرساختی کتابخانه‌ها و اهمیت آن، از دیگر موارد اشاره شده از سوی وی بود که آن را اینگونه ارزیابی کرد و گفت: در طول ۴ سال اخیر ۱۶ کتابخانه با زیربنا ۶ هزار و ۶۵ متر و اعتبار ۱۰۶ میلیارد ریال ساخته شدند که تنها ۱۲ سانتی‌متر مربع به سرانه فضای کتابخانه‌ای استان اضافه کرد است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان همچنین اضافه کرد: در ۴ سال اخیر حدود ۴۱ باب کتابخانه ترمیم و بهسازی شد که به این منظور ۲۱ میلیارد ریال هزینه صرف شد.

وی با اشاره به پروژه احداث کتابخانه در سطح استان خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های شوشتر و شوش، کلنگ دو پروژه احداث کتابخانه به زمین زده شد و در کنار آن، چهار پروژه دیگر هم به عنوان کتابخانه مرکزی آزادگان، شوشتر، اندیمشک، و شهرستان کارون، در دست احداث و دو کتابخانه هم در آستانه افتتاح است.

وی ضمن برشمردن کتاب‌های ادبیات به‌ عنوان بیشترین موجودی کتابخانه‌های استان، به وجود بخش کودک در ۱۸۴ کتابخانه اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۵۲ هزار کتاب در بخش کودکان وجود دارد و کودکان ۲۰ درصد از اعضا کتابخانه‌های استان را تشکیل می‌دهند. همچنین میزان ورود کتاب از اوایل سال جاری به کتابخانه‌های استان حدود ۱۹۱ هزار جلد بوده که و در طرحی دیگر، با عنوان اهدای کتاب، اهدای دانایی نیز ۳۵ هزار نسخه در فاز اول اهدا شد که مقرر گردید در اختیار ۸ کتابخانه از زندان های استان قرار گیرند.

وی در ادامه از توضیح برنامه‌های این روزهای کرونایی غافل نشد و تشریح کرد: برگزاری پویش نقاشی ما کرونا را شکست می‌دهیم با شرکت ۷۷۰ نفر و همچنین برگزاری محفل "قیصر امین پور" از دیگر برنامه‌های ایام کرونا بود که در مجموع تعداد کل برنامه‌ها اعم از مسابقات و پویش‌های، نیز به یک هزار و ۵۵۱ رسیده است.

همچنین در بخش تولید و محتوا، دو نفر از کارکنان کتابخانه‌های استان، عنوان برتر را به خود اختصاص دادند و در دهمین جشنواره کتاب رضوی، نیز بیش از ۳۰ هزار نفر از آن استقبال کردند که در پایان ۱۸۳ نفر برگزیده شدند.

وی به شروع هفته کتاب و کتاب‌خوانی و بازگشایی کتابخانه فقط در حد امانت دهی و تحویل کتاب اشاره و ابراز کرد: عضویت رایگان در کتابخانه‌ها، برنامه بزرگداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، مسابقه تربیت چه چیزی نیست در بخش بزرگسالان در مسیر تربیت کودکان از برنامه‌ها این هفته خواهد بود.

پویش امواج کارون، در سه بخش کودکان (بازی جهان کودک)، نوجوانان (پویش شاهنامه‌خوانی) با ضبط صدا و تصویر و ارسال آثار، بزرگسالان (شعرخوانی با گویش محلی) از دیگر برنامه‌های طرح امواج کارون است.

وی در پایان گفت: چالش ورزشکاران کتاب‌خوان با همکاری هیئت ورزش‌های همگانی نیز با معرفی کتاب توسط ورزشکاران در حوزه فعالیت خود، نشست نویسندگان بومی خوزستان، نشست تخصصی کتاب‌خوان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی، نقد و بررسی کتاب "گفت‌وگو با سایه" از دیگر برنامه‌های این هفته بشمار می‌آید.

 

خبرنگار: سروش یوسفی

سرپرست اداره کل کتابخانه های خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر