کد خبر: 994793 A

با حضور مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان انجام شد؛

در مراسمی باحضور مسئولان استانی و شهرستانی از لوح ثبت ملی دزفول به عنوان شهر کپوبافی رونمایی و میدان کپو کلنگ زنی شد.

به گزارش ایلنا از خوزستان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، در مراسمی باحضور مسئولان استانی و شهرستانی از لوح ثبت ملی دزفول به عنوان شهر کپوبافی رونمایی شد.

این لوح که به امضای وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رسیده است، طی آئینی توسط مدیرکل استان به شهردار دزفول اعطاء شد.

 با اهدای این لوح به شهردار دزفول، این شهرداری به عنوان دبیرخانه شهر ملی صنایع‌دستی فعالیت و در کنار اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان تلاش خواهد داشت تا روند جهانی شدن این شهر در حوزه کپوبافی را دنبال کند.

 پس از این مراسم، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان به همراه مسئولان شهرستان دزفول، در آئینی کلنگ احداث میدان کپو در حدفاصل تالار جام جم و اردوگاه شهیدرجایی در مسیر شهیون را به زمین زدند.

 قرار است این میدان به صورت اِلمانی از کپو طراحی شود و به عنوان نماد شهر ملی کپو در معرض دید مردم و گردشگران قرار گیرد.

 گفتنی است؛ در ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸، با رأی سومین شورای راهبردی انتخاب شهر و روستاهای ملی که در تهران برگزار شد، شهر دزفول از استان خوزستان به عنوان شهر ملی کپوبافی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام شد.

کپو در لغت دزفولی به سر یا کله و اصطلاحاً به هر شیء کروی، گرد یا چمپاتمه‌زده گفته می‌شود و در تعریف، به مصنوعات حصیری که از برگ خرما یا "کرتک" به شکل ظروف دردار کروی بافته، اطلاق می‌شود.

 بیش از ۱۵۰۰ صنعتگر صنایع‌دستی در رشته کپوبافی در دزفول فعالیت می‌کنند.

 

 

ثبت ملی دزفول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر