کد خبر: 994415 A

در عملیات اجرایی پروژه فاضلاب اهواز مطرح شد:

استاندار خوزستان در عملیات اجرایی پروژه جامع فاضلاب اهواز، گفت: با اتمام پروژه جامع فاضلاب اهواز و کارون ۷۰ درصد از مشکلات فاضلاب برطرف خواهد شد و از متوسط کشوری بالاتر خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی امروز چهارشنبه ۲۱ آبان‌ ماه در آئین آغاز عملیات اجرایی پروژه جامع فاضلاب اهواز و کارون، اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی حجم زیادی از سرمایه در سدها به‌منظور ذخیره‌سازی آب در استان هزینه شد و یکی از دلایل این اقدام زیرساختی، طبق فرمایش مقام معظم رهبری اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است.

استاندار خوزستان گفت: مدیریت منابع آب و حجم سرمایه‌گذاری در این حوزه، در خوزستان بر کسی پوشیده نیست، این هزینه‌ها بدون توانمندسازی و بهبود معیشت مردم راه به‌جایی نخواهد برد.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به ارتباط این طرح در بهبود معیشت مردم عنوان کرد: کارهای صورت گرفته و ذخیره‌سازی آب در بهبود معیشت مردم و صاحبان زمین تأثیرگذار و توان خلق ثروت را افزایش می‌دهد و باعث بالا رفتن قدرت خرید مردم و توسعه خواهد شد.

شریعتی افزود: پس از انقلاب کارهای ارزشمندی در معیشت و اشتغال پایدار برای نقاط مختلف استان صورت گرفت و در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری که به‌ عنوان آخرین حلقه این زنجیره شناخته می‌شود باعث چندین برابر شدن تولیدات محصولات کشاورزی شد‌.

وی یادآور شد: پس از پایان‌ جنگ تحمیلی، ارزش صادرات نفتی کشور ۳۰۰ میلیون دلار بوده و در حال حاضر حجم صادرات غیرنفتی، تنها در خوزستان بالای چندین میلیارد دلار است. توسعه پتروشیمی‌ها در ‌استان‌، امر  خام فروشی را به حداقل رسانده و باعث افزایش ارزش‌افزوده و ارز آوری شد.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: در گذشته حجم ذخیره‌سازی آب کم بود و مقدار زیادی آب از کارون عبور می‌کرد و باوجود ریزش فاضلاب در کارون چندان‌ نمایان نبود؛ با انجام ذخیره‌سازی آب، توسعه و صنعت و کشاورزی در استان، حجم آب عبوری کاهش پیدا کرد و در مقابل حجم فاضلاب افزایش یافت و این اتفاق بر کیفیت آب شرب تأثیر گذاشت.

وی در ادامه به اجرای طرح آب غدیر اشاره کرد و افزود: با اجرای طرح آب غدیر، کیفیت آب شرب شمال شرق و جنوب شرق بهبود پیدا خواهد کرد و برنامه‌ریزی های خوبی به این منظور صورت گرفته است. درحال حاضر این پروژه ۵۵ درصد پیشرفت داشته و کیفیت آب را  تا حدی بهتر کرده ولی به نقطه مطلوب نرسیده است.

شریعتی گفت: در زمینه فاضلاب و اصلاح شبکه فعالیت‌های خوبی صورت گرفته که به نسبت نیاز پایین بوده است.  فاضلاب اهواز در سال ۹۸ حدود ۴ هزار میلیارد تومان‌ اعتبار نیاز داشت که مقام‌ معظم رهبری دستور به پرداخت ۵۰ میلیون یورو در سال جاری و آینده را دادند.

 او می‌گوید: در تصفیه‌خانه غرب اهواز نیز ۴۰ میلیون یورو فاینانس چین وجود دارد و در حال طی کردن مراحل پایانی هست و با تعهد ۲۵ میلیون یورویی قرارگاه خاتم‌الانبیاء، در مجموع اعتبار آن به ۱۶۵ میلیون یورو خواهد رسید که ۵۵ درصد اعتبار موردنیاز فاضلاب اهواز و کارون است. با اعمال حدود ۵۵ تا ۷۰ درصد هزینه‌ها، مشکلات فاضلاب اهواز برطرف خواهد شد و ممکن است از متوسط کشوری هم نیز بالاتر رود.

استاندار خوزستان در پایان گفت: در طرحی که به دولت پیشنهاد شده، آمده است که ۲۰۰ میلیارد تومان به‌منظور بهره‌مندی طرح آب غدیر از دز پرداخت شود، این اعتبار در اختیار سازمان آب و برق خوزستان قرارگرفته است و در صورت تکمیل شدن، آب شرب مصرفی از آب کارون تأمین نخواهد شد بلکه از آب باکیفیت دز بهره‌مند خواهید شد.

 

 

خبرنگار: سروش یوسفی

فاضلاب اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر