کد خبر: 980490 A

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گُندی‌شاپور خبر داد؛

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گُندی شاپور و ایوان کرخه، از اجرای عملیات ساماندهی، حفاظت و مرمت این محوطه تاریخی خبر داد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، یعقوب زلقی امروز شنبه ۱۹ مهرماه در تشریح این خبر اظهار کرد: در این عملیات، ساماندهی، حفاظت و مرمت بخش‌های مختلف محوطه تاریخی گندی‌شاپور شامل سازه‌های آبی و پل‌های تاریخی، محوطه‌های مورد کاوش و آرامگاه یعقوب لیث صفاری در دستور کار قرار گرفته است.

 مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی‌شاپور گفت: یکی از سازه‌های آبی‌ای که ساماندهی آن در دستور کار قرار گرفته است، پل‌بند صیفون شماره ۱ هست که مرمت اضطراری پایه‌های پُل، استحکام‌بخشی، رفع خطر و مرمت قسمت‌های آسیب‌دیده سازه ازجمله اقداماتی هستند که در حال اجرا است.

 زلقی با اشاره به ساماندهی پل‌بند صیفون شماره ۲ نیز افزود: پاک‌سازی و لایروبی داخل صیفون (کانال انتقال آب به محوطه گندی‌شاپور) و استحکام‌بخشی دیواره‌ها، رفع خطر و مرمت طاق آجری ازجمله عملیاتی هستند که در راستای ساماندهی این پل‌بند در حال انجام است.

 او در خصوص ساماندهی محوطه مورد کاوش هم نیز این‌گونه توضیح داد: این بخش از عملیات نیز شامل پاک‌سازی محوطه اطراف ترانشه کاوش، حفاظت و مرمت فضاهای معماری کاوش‌ شده با اندود کاهگل، کنترل و دفع نزولات جوی (آب‌های سطحی)، دوباره ‌چینی و مرمت دیواره‌های فروریخته خواهد بود.

 مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی‌شاپور، بابیان اینکه آرامگاه یعقوب لیث صفاری نیز از دیگر بخش‌های محوطه گندی‌شاپور بشمار می‌آید عنوان کرد: ساماندهی آرامگاه با مرمت گلدسته‌ها، پاک‌سازی نمای آجری ایدان ورودی (ضلع شمالی)، مرمت قسمت‌های آسیب‌دیده داخلی و خارجی بنا و همچنین ساماندهی منظره محیط پیرامونی بنا، در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود این پروژه که از اوایل مهرماه جاری با اعتباری بالغ‌بر 3 میلیارد ریال، از محل اعتبارات عمرانی ملی آغاز شده است، تا اواخر آبان ماه آینده ادامه داشته باشد.

زلقی یادآور شد: تفاوت عمده عملیات حفاظت و مرمت امسال نسبت به سال‌های گذشته، این است که در عملیات جاری، همه محوطه‌ها و بناهای شاخص پایگاه، اعم از سازه‌ها و پل‌های تاریخی، ترانشه‌های کاوش و آرامگاه یعقوب لیث ساماندهی خواهند شد.

وی در پایان به تشریح و توضیح تاریخی این بنا اشاره کرد و گفت: گُندی‌شاپور یا جُندی‌شاپور یکی از مهم‌ترین شهرهای دوره ساسانی بشمار می‌آید که توسط شاهپور یکم ایجاد شده است و از همان ابتدای پایه‌گذاری، به تدریج به یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان تبدیل شد. جندی‌شاپور باستان که اکنون تنها بقایا آن در اطراف شهر دزفول برجا مانده، بر اساس مستندات تاریخی سرآغاز شکل‌گیری نخستین نظام‌نامه آموزش عالی در جهان است.

شهر باستانی جندی‌شاپور با ۸۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام‌آباد واقع است.

 

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی جندی شاپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر